Warmia i Mazury: dobra infrastruktura to ogromny atut

Partnerem publikacji jest Warmia i Mazury
opublikowano: 21-06-2022, 15:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowa z Marcinem Kuchcińskim, wicemarszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, na temat zrealizowanych i planowanych inwestycji oraz ich znaczenia dla przedsiębiorców.

Wydaje się, że Warmia i Mazury leżą nieco na uboczu. Jak wygląda tutejsza infrastruktura, komunikacja z regionem i na jego terenie?

Nie mamy wpływu na położenie naszego województwa, ale mamy realny wpływ na to, co się dzieje na jego terenie. A dzieje się dużo. Warmia i Mazury zawsze były jedną z ulubionych destynacji turystów i mamy nadzieję, że to się jeszcze długo nie zmieni. Z myślą o tym stale się rozwijamy pod względem infrastruktury drogowej, kolejowej czy lotniczej. Ukończone już drogi ekspresowe w kierunku Trójmiasta czy Warszawy pozwalają na szybką i komfortową podróż. Lotnisko Olsztyn-Mazury, dzięki połączeniom krajowym i europejskim, to kolejny wielki plus zarówno dla mieszkańców i turystów, jak i sfery biznesowej. Turystyka odgrywa ważną rolę, ale potrzebna jest dywersyfikacja działań, dlatego kładziemy nacisk na rozwój inteligentnych specjalizacji, bazujących na zasobach naszego regionu, takich jak: drewno i meblarstwo, ekonomia wody, żywność wysokiej jakości i zdrowe życie. Myślę, że przynosi to wymierne efekty.

Czy w regionie są aktualnie prowadzone lub planowane kolejne inwestycje, mające na celu rozwój infrastruktury?

Dzięki funduszom europejskim, środkom własnym naszego województwa oraz innym dostępnym programom finansowym na lata 2014-2020 zostało przebudowanych blisko 300 km dróg wojewódzkich, a wartość robót wyniosła niemal 420 mln zł. Jesteśmy już na finiszu, jeśli chodzi o wdrożenie pieniędzy z tej perspektywy [RPO WiM 2014-2020]. Obecnie dzięki przyznanym niedawno dodatkowym środkom realizujemy projekty z list rezerwowych i pozakonkursowych, m.in. inwestycje związane z bezpieczeństwem lotniska oraz drogowe. Przypomnę również, że w latach 2007-2013 pozyskano 350 mln euro z funduszy unijnych. Mimo to zdajemy sobie sprawę, że w temacie infrastruktury drogowej nadal jest wiele do zrobienia.

Czy można więc rozwiniętą infrastrukturę Warmii i Mazur uznać za element systemu zachęt do lokowania kapitału?

Rozmawiam z wieloma przedsiębiorcami i zgodnie twierdzą, że dobra infrastruktura drogowa, kolejowa czy lotnicza to ogromny atut i jeden z warunków podczas poszukiwań terenów inwestycyjnych. Doskonałym przykładem jest droga S51 Olsztyn – Olsztynek. Na odcinku o długości 34 km powstało wiele inwestycji z korzyścią nie tylko dla konkretnych przedsiębiorców, ale także dla mieszkańców, którzy dzięki dogodnemu dojazdowi znaleźli dobrą pracę. Podobnie jest z drogą S16, gdzie powstała fabryka znanej firmy z sektora drzewnego. Działki inwestycyjne przy Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury także cieszą się zainteresowaniem. Jednym z powodów ostatniej transakcji było połączenie lotnicze Olsztyna z Krakowem, które dla przedsiębiorców okazało się kluczowe. Jak widać, rozwój regionu w tym obszarze to potężny impuls dla biznesu.

Dowiedz się więcej

Więcej informacji o potencjale biznesowym Warmii i Mazur znajdziesz w nowym serwisie invest.warmia.mazury.pl. To kompleksowe źródło wiedzy dla wszystkich przedsiębiorców.

Strona zawiera szeroką bazę ofert inwestycyjnych, wraz ze szczegółową dokumentacją dostępnych nieruchomości. Pomocnym narzędziem jest także Przewodnik inwestora, który w przystępny sposób wyjaśnia cały proces inwestycyjny – od poszukiwania lokalizacji, aż do finalizacji przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane