Czytasz dzięki

Warren Buffett: Rynek jest obłąkany

Kluczem w inwestowaniu jest niepoddawanie się panującym na rynku nastrojom i modom, ocenia inwestor-miliarder Warren Buffett.

Zobacz więcej

Digital Vision

Najlepszym sposobem na zarabianie pieniędzy na giełdzie jest odkładanie co miesiąc drobnej kwoty i inwestowanie jej w funduszu indeksowym, powiedział charyzmatyczny inwestor w czasie rozmowy z przedsiębiorcą i inwestorem Danem Gilbertem. Jego zdaniem to rynek ma służyć inwestorom, a nie odwrotnie, a często powinno się go wręcz ignorować.

- Nie należy zwracać uwagi na nagłówki w gazetach, ani na to, co mówią ludzie w telewizji, ani na nic podobnego. Zamiast tego lepiej odkładać co miesiąc drobną sumę i inwestować ją w niskokosztowym funduszu indeksowym. Jeżeli robi się tak regularnie przez całe życie zawodowe, musi się z tego uzbierać znacząca suma – powiedział Warren Buffett.

Szef holdingu Berkshire Hathaway przestrzegł przed próbami łapania dołków i górek na rynku oraz przed samodzielnym wybieraniem spółek portfelowych. Według niego najlepszym wyborem dla większości inwestorów jest kupno szerokiego wachlarza spółek, co umożliwiają właśnie fundusze indeksowe.

- Gdyby sobie wyobrazić rynek jako osobę, to byłby nią pijany obłąkaniec. Taki ktoś w jedne dni jest cały w skowronkach, a w inne bardzo przygnębiony. Kiedy jest w euforii, trzeba mu sprzedawać akcje, a kiedy wpadnie w depresję, trzeba od niego kupować. Należy pamiętać, że emocje są zaraźliwe i że w inwestowaniu nie ma na nie miejsca – powiedział Warren Buffett.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, finance.yahoo.com

Polecane