Warszawa da się lubić

DCZ
opublikowano: 26-03-2010, 14:33

Warszawa może się poszczycić najniższym w kraju bezrobociem — 2,8 proc., co oznacza, że bez pracy pozostaje tu 31 tys. osób w wieku produkcyjnym. Pozycję stolicy wzmacniają m.in. inwestycje związane z przygotowaniami do EURO 2012.

Zobacz więcej

W Warszawie nadal jest najłatwiej zdobyć pracę.

Na drugim miejscu jest Poznań (3,1 proc.), a kolejne miejsca zajmują Katowice i Sopot (po 3,2 proc.). Przy średniej krajowej, która sięga 13 proc., rynek pracy w tych miastach jest atrakcyjny nie tylko dla ich mieszkańców.

— W pierwszych dwóch miesiącach 2010 roku w Warszawie opublikowano 3 tys. ofert pracy. Nie brakuje propozycji z handlu, bankowości czy IT. Są też ogłoszenia z farmacji, medycyny, budownictwa — mówi Aneta Matysek, dyrektor ds. sprzedaży w internetowej giełdzie pracy infoPraca.

Codziennie do Warszawy dojeżdżają tysiące pracowników nie tylko z okolicznych miejscowości, ale także z dużych miast: Łodzi, Radomia, Płocka czy Skierniewic. Unia Metropolii Polskich szacuje liczbę tych, którzy co dzień dojeżdżają do pracy w Warszawie na ponad 500 tys. W stosunku do średniej płacy w Warszawie w innych miastach pracodawcy oferują na takim samym stanowisku zarobki niższe o 15-35 proc. — wynika z analizy ofert z infoPraca.pl. W Warszawie nie brakuje pracy z wynagrodzeniem znacznie przekraczającym średnią krajową (3231 zł), szczególnie w IT, bankowości, finansach, ubezpieczeniach i budownictwie. W lutym takie warunki wynagrodzenia oferowano w ponad 45 proc. ogłoszeń, które opublikowali warszawscy pracodawcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Warszawa da się lubić