Warszawa o włos przed Sopotem (RANKING)

TM
opublikowano: 03-06-2016, 14:10

W zestawieniu miast zrównoważonego rozwoju sporo niespodzianek. Mniejsze samorządy potrafiły wyprzedzić aglomeracje.

Zrównoważony rozwój (ZR) – termin modny, ale kłopotliwy do zdefiniowania. Najprościej powiedzieć, że ZR zaspokaja potrzeby obecnych pokoleń i nie pozbawia tej możliwości przyszłych. Dotyczy nie tylko gospodarki, ale w równym stopniu także ekologii i kwestii społecznych. Jak pod tym względem wyglądają polskie miasta? Podpowiedzi można szukać w rankingu Europolis, przygotowanym przez Politykę Insight.

W zestawieniu przygotowanym na zleceniu Fundacji Schumana sklasyfikowano 66 miast na prawach powiatu. Zostały ułożone według 71 wskaźników.  W generalnym rankingu na podium znalazły się Warszawa, Sopot i Bielsko-Biała. Do zdobycia było maksymalnie 1000 pkt. Warszawa uzyskała 534,2 pkt. Drugi Sopot uzyskał tylko 2,4 pkt mniej.

„Stolica ma lepsze warunki do życia przy porównywalnych do innych liderów szansach do prowadzenia biznesu, silną i wykształconą władzę oraz obywatelki korzystających z e-usług, choć znacznie gorszy stan środowiska” – opisują autorzy raportu.

- Od 15 lat zajmowaliśmy się głównie nadrabianiem opóźnień cywilizacyjnych, mało kto pamięta, że dopiero kilka lat temu Warszawa przestała wylewać ścieki do Wisły. Ale teraz wyzwań jest więcej, to nie tylko krzywe chodniki. Mieszkańcy chcą żyć lokalnie. I to oni, a nie infrastruktura, są autorami zrównoważonego rozwoju – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Polityka Insight przygotowała też subrankingi. W wymiarze środowiskowym na pierwszym miejscu jest Bydgoszcz, potem Świętochłowice i Gdańsk. Pod względem gospodarczym na czele stawki znajduje się Sopot, za nim Warszawa i Świnoujście. W wymiarze społecznym na najwyższym stopniu podium stanęła Warszawa, za nią uplasowały się Zielona Góra i Kraków. Jeśli chodzi o kryterium polityczne, prowadzą Kraków, Koszalin i Bielsko-Biała.

Miasto zostały też sklasyfikowane pod względem ich wielkości. W gronie miast poniżej 60 tys. na czele są Sopot u Świnoujście. W przedziale 60-100 tys. górują Zamość i Siedlce. Koszalin i Tychy prowadzą wśród miast 100-150 tys. Warszawa i Gdańsk wygrały wśród metropolii, a Bielsko-Biała oraz Gdynia w kategorii 150-300 tys.

Ranking generalny

Miasto    Liczba punktów
Warszawa    534,2
Sopot        531,8
Bielsko-Biała    525
Gdańsk        523,9
Kraków        519,5
Poznań        499,5
Koszalin    492,3
Wrocław    488,3
Bydgoszcz    487,7
Gdynia        476,4
Tychy        474,1
Zielona Góra    472,6
Świnoujście    472
Toruń        468,3
Zamość     467,8
Olsztyn        466,2
Białystok    460,5
Gliwice        455,2
Katowice    453,8
Rzeszów    450,6

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TM

Polecane