Warszawa uczy cierpliwości

MAS
opublikowano: 25-09-2012, 00:00

Ponad 4 miesiące wynosi średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie.

W wakacje średni czas sprzedaży mieszkania w stolicy wynosił 125 dni. Na 10 najszybciej sprzedanych lokali w Warszawie (w czasie krótszym niż 10 dni) aż sześć to mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. Najszybciej sprzedają się mieszkania o metrażu 30-40 mkw.

— Mimo skrócenia czasu sprzedaży o pięć dni w porównaniu z naszym ostatnim badaniem z maja i czerwca, nadal mieszkania sprzedają się najdłużej od dwóch lat. Nawet zbliżający się koniec programu Rodzina na swoim tego nie zmieni — ocenia Mariusz Kania, prezes Metrohouse & Partnerzy. Wśród rekordzistów czekających na nabywców najdłużej — ponad 12 miesięcy — przeważałylokale w centrum Warszawy.

To dlatego, że klienci kupują coraz tańsze mieszknia, których próżno szukać w Śródmieściu. Dzielnica ta nie znajduje się już na szczycie najbardziej popularnych. Mieszkania w Śródmieściu były przedmiotem 7 proc. tegorocznych transakcji. To dwa razy mniej niż na Mokotowie. Po ostatnim znacznym wzroście możliwości negocjacyjnych w czasie wakacji średnia wartość upustu spadła do 3,2 proc.

Jednak w rzeczywistościupusty są jeszcze wyższe, ponieważ część klientów biura nieruchomości przed skorzystaniem z usług pośrednika samodzielnie próbuje sprzedać mieszkanie — zazwyczaj po wyższej cenie. W ostatnim kwartale sytuacja na rynku wtórnym nie powinna się znacząco zmienić. Wysoka podaż mieszkań i coraz większe zniecierpliwienie sprzedających działają na korzyść poszukujących mieszkania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu