Warszawa zapłaci 25,5 mln zł za świąteczną iluminację

opublikowano: 15-11-2016, 08:31

Bożonarodzeniowe dekoracje w stolicy będą w tym roku całkiem nowe. I rekordowo drogie.

Warszawa stroi się już na Święta. Trwają instalacje ozdobnych lampek, bombek i świecących rzeźb, które po raz pierwszy rozbłysną 3 grudnia. Ale w tym roku za świąteczną iluminację podatnicy zapłacą z własnych kieszeni. I to niemało, bo sponsorów (których logo zazwyczaj widniało przy ozdobionych latarniach na Trakcie Królewskim) nie będzie, a miasto podpisało nowy, droższy kontrakt - dowiedział się "Puls Biznesu" w stołecznym ratuszu.

Świąteczna dekoracja mogła już się znudzić mieszkańcom. Od kilku lat 
oglądali te same światełka na drzewach i latarniach oraz świecące 
rzeźby. W tym roku wygasła jednak dotychczasowa umowa z wykonawcą iluminacji. Nową, na kolejne kilka sezonów, podpisała ta sama spółka, ale miasto postawiło nowe wymagania. I zapłaci więcej
Zobacz więcej

Warszawa zimą

Świąteczna dekoracja mogła już się znudzić mieszkańcom. Od kilku lat oglądali te same światełka na drzewach i latarniach oraz świecące rzeźby. W tym roku wygasła jednak dotychczasowa umowa z wykonawcą iluminacji. Nową, na kolejne kilka sezonów, podpisała ta sama spółka, ale miasto postawiło nowe wymagania. I zapłaci więcej Fot. zdm.waw.pl

Warszawskie Boże Narodzenie będzie najbardziej wystawne w historii - ulice mają przybrać zupełnie nowy wygląd.

Wykonawcą świątecznej iluminacji jest firma Multidekor, która parę miesięcy temu wygrała przetarg. Kontrakt ze spółką miasto podpisało na lata 2016-2020, czyli na 4 sezony. Umowa opiewa łącznie na 25,5mln zł. Średnio co roku na wszelkie świecące girlandy, ozdoby i dekoracje montowane z okazji Bożego Narodzenia miasto będzie wydawać 6,3 mln zł.

- Wykonawca zobowiązany jest do przygotowania projektów i produkcji poszczególnych elementów dekoracji świątecznej, bieżącego serwisu iluminacji a po zakończeniu sezonu zajmie się demontażem instalacji, transportem, konserwacją i przechowywaniem do następnego okresu świątecznego - wyjaśnia Mikołaj Pieńkos z biura prasowego urzędu miasta.

6,5 mln zł to ponad sześć razy tyle, ile na świąteczne światełka wydaje Kraków.

- W tym roku koszt za dekorację miasta to około 950 tys. złotych. W poprzednich latach koszty były na zbliżonym poziomie - informuje biuro prasowe urzędu miasta w Krakowie.

Firma Multidekor była już wykonawcą świątecznej iluminacji dla miasta w poprzednich latach.  Dotychczas iluminacja funkcjonowała na podstawie 4 umów częściowych (ponieważ część ulic była zamknięta podczas budowy metra). Umowa bazowa, na lata 2013-2016 (a więc na 3 sezony) opiewała na ok. 10 mln zł. Pozostałe 3 umowy dotyczyły ul. Świętokrzyskiej, pl. Powstańców Warszawy i pl. Wileńskiego obejmowały sezony 2014/15 i/lub 2015/16.

- Większy koszt obecnej umowy wynika z faktu, że jest ona dłuższa (4 sezony) ale też z większego zasięgu (ok. 20 km ulic). Dotychczas sponsorowana była tylko iluminacja na Nowym Świecie. Teraz sponsorów nie będzie - mówi Mikołaj Pieńkos.

Nowa, świąteczna odsłona

Ratusz zapowiada, że mieszkańcy mogą się spodziewać innej iluminacji niż w poprzednich latach. Będzie się składać z zupełnie nowych dekoracji latarniowych, przewieszek oraz popularnych wśród warszawiaków dekoracji wolnostojących, w tym choinki na pl. Zamkowym.

-  Cała iluminacja (oprócz tej z umów dodatkowych, która jest nowsza i nie trzeba jej jeszcze wymieniać) zostanie wymieniona na nową, inną - podkreśla Mikołaj Pieńkos.

Bez zmian pozostaną tylko wybrane dekoracje (m. in. na ul.  Świętokrzyskiej, pl. Powstańców Warszawy, pl. Wileńskim czy ul. Ząbkowskiej) – po odświeżeniu posłużą jeszcze przez najbliższy sezon. Dopiero wówczas zostaną wymienione na nowe.

Koszty są pokrywane w całości z budżetu miasta. Warszawa liczy na to, że ponownie trafi do rankingu 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie.

Mulitekor dostarcza iluminacje nie tylko dla Warszawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Warszawa zapłaci 25,5 mln zł za świąteczną iluminację