Warszawa zaprezentuje się na targach w Monachium

DI, PAP
opublikowano: 04-10-2014, 09:48

Warszawa, jako dynamicznie rozwijające się miasto, przyjazne zarówno dla biznesu, jak i dla mieszkańców - tak ma wyglądać oferta stolicy na międzynarodowych targach nieruchomości odbywających się w Monachium między 6 a 8 października.

Dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski powiedział PAP, że na tegorocznych targach Expo Real, zostanie pokazana przemiana stolicy, jaka nastąpiła w ciągu ostatnich 25 lat. "Pokażemy potencjał inwestycyjny Warszawy, to co się zmieniło, transformację miasta przez ostatnie ćwierć wieku" - wyjaśnił.

Ratusz zwraca ponadto uwagę, że stolica w ostatnich latach była miejscem wielkich wydarzeń o skali międzynarodowej. W 2012 roku była jednym z miast gospodarzy mistrzostw piłkarskich Euro 2012, w 2013 r. organizowała szczyt klimatyczny ONZ, była gospodarzem polskiej prezydencji w UE w 2011 r. i Roku Chopinowskiego w 2010 r.

Fijałkowski podkreślił, że miasto w ciągu ostatnich 8 lat zainwestowało 25 mld zł. Wymienił m.in. budowę II nitki metra. "Daje to potężny impuls gospodarczy, jest to też łatwo dostępny i bezpieczny środek transportu. Sieć nie jest imponująca, ale jakościowo bardzo dobra" - powiedział. Ocenił, że budowa nawet "szczątkowej" na razie linii pozwala na rozwój Woli, gdzie powstają nowe inwestycje m.in. biurowce. Dodał, że bardzo ważną rolę mają również inwestycje drogowe oraz kolejowe np. rozwój sieci SKM.

Dyrektor dodał, że podczas targów prezentowane będą także działki, na których można prowadzić inwestycje. Chodzi m.in. o tereny na Bielanach przy ul. Marymonckiej, na Pradze-Północ przy ul. Sprzecznej czy w Śródmieściu przy ul. Emilii Plater.

Według raportu udostępnionego przez magistrat, Warszawa zajmuje 6. miejsce w światowym Zestawieniu Intensywności Inwestycyjnej. Intensywność Inwestycyjna to stosunek wolumenu transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych do wielkości i możliwości gospodarki danego miasta. W zestawieniu Warszawę wyprzedzają tylko Londyn, Oslo, Monachium, Sztokholm i Kopenhaga. Warszawa zajmuje lepszą pozycję niż m.in. Paryż, Nowy Jork i Tokio. Badania były prowadzone w okresie II kw. 2011 r. – I kw. 2014 r.

Warszawa dysponuje 4,3 mln m kw. powierzchni biurowej, a w budowie jest dalszych 660 000 m kw. Według raportu w ciągu trzech lat (od II kw. 2011 do końca I kw. 2014) na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowano transakcje o łącznej wartości ok. 4,7 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane