Warszawska giełda już pełnoletnia

Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 16-04-2009, 17:42

Dzisiaj warszawski parkiet obchodził swoje 18 urodziny, gdyż dokładnie 16 kwietnia 1991 rozpoczęto notowania pierwszych pięciu spółek. Ten symboliczny dzień uczcił Próchnik, którego akcje obecne od  samego początku wzrosły o ponad 10 proc. Największe spółki jednak nie były w  nastroju do świętowania. Co prawda sesja rozpoczęła się od wzrostów, ale bardzo szybko pojawili się sprzedający.

Tak na prawdę już od czterech dni WIG20 ma problemy z przebiciem poziomu 1800 punktów, co może oznaczać, że rynek dojrzewa do korekty. Wykupione wskaźniki i niedawny szampański nastrój powinny zwiastować cofnięcie głównego indeksu by nieco później móc ponownie zaatakować wyższe od obecnych poziomów. Inaczej zachowują się małe i średnie spółki, gdzie kolor zielony nadal dominuje. Stoi to w sprzeczności z komentarzami jakoby zwyżkom po wielomiesięcznych spadkach przewodzić będą najbardziej płynne spółki. Ale na giełdzie już tak jest, że większość nie ma racji.

Na froncie danych warto wspomnieć o wynikach jakie ogłosił JP Morgan. Otóż zaskoczyły one pozytywnie. Podobnie dobrym znakiem był spadek ilość aplikacji nowych bezrobotnych w USA. Co prawda wniosków jest nadal ponad 600 tys., ale w porównaniu do zeszłego tygodnia doświadczyliśmy spadku o ponad 50 tys., a tak ważna średnia czterotygodniowa obniżyła się. Pamiętać trzeba, że ten cotygodniowy raport jako pierwszy zasygnalizuje zmianę na rynku pracy, z którą możemy mieć właśnie do czynienia.

Żeby nie skupiać się jedynie na pozytywach wskazać należy nienajlepsze dane z rynku nieruchomości. Po bardzo dobrym lutym, marzec przyniósł korektę. Przyszłe publikacje pokażą, czy zeszłomiesięczne dane były jedynie przedwczesnym sygnałem poprawy.

Na rynku walutowym złoty w ciągu całego dnia nie był zbyt mocny, jednak podczas popołudniowych godzin handel odbywał się praktycznie po cenach wczorajszego zamknięcia. Pomagać mogą z pewnością komentarze Fitcha, iż elastyczna linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, umacnia rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywa stabilną.

Komentarz przygotował
Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warszawska giełda już pełnoletnia