Warszawska giełda w zieleni

GRA
opublikowano: 2010-10-21 12:25

Czwartkowa sesja upływa pod znakiem wzrostów. WIG20 zyskuje ponad 1 proc., lekko rośnie też mWIG40. Liderem sesji jest Fasing. Na końcu stawki jest DGA.

Liderem sesji jest Fasing, który zyskuje ponad 20 proc. Spółka nie publikowała jednak ostatnio żadnych nowych komunikatów dot. działalności operacyjnej. Ponad 10 proc. zyskuje Bytom, choć też trudno wyjaśnić przyczyny tej zwyżki.

Na końcu stawki jest DGA - traci ponad 13 proc. Dziś rano okazało się, że Roman Karkosik wykorzystał ostatnią zwyżkę kursu i sprzedał wszystkie akcje. Nie ma już ani jednego papieru doradczej spółki. Potężne pakiety akcji DGA sprzedawali w ostatnich dniach również prezesi. Prezes Andrzej Głowacki sprzedał pakiet 5 proc akcji, a wiceprezes Mirosław Marek – pakiet 44 tys. walorów, czyli wszystko, co miał.

Stabilny jest kurs Bogdanki. Zarząd węglowej spółki ogłosił dziś rano, że jest zdecydowanie przeciwny próbie przejęcia jej przez czeski koncern NWR, należący do znanego biznesmena Zdanek Bakali. Uważa, że przejmujący nie przedstawił żadnych informacji o ewentualnych pozytywnych efektach takiego przejęcia dla działalności samej Bogdanki. Ponadto cena zaproponowana przez wzywającego jest rażąco niższa od wartości godziwej. Dlatego zarząd zaleca niesprzedawanie akcji w wezwaniu.

Podobnego zdania są niektóre fundusze, które mają akcje Bogdanki. Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” donosi, że m.in. Legg Mason TFI (ma 1,5 proc. akcji kopalni) nie zamierza odpowiadać na wezwanie.

Na prawie 2-proc. plusie jest PKN Orlen. Paliwowa spółka szacuje, że jej wynik operacyjny wg LIFO za trzeci kwartał 2010 r. będzie najwyższy od początku 2009 r. i wyniesie ponad 700 mln zł. Pochwalił się też, że wolumeny sprzedaży (detalicznej, rafineryjnej i petrochemicznej) były najwyższe od początku 2009 r. Sprzyjały czynniki makroekonomiczne. Ich łączny dodatni wpływ, obejmujący marżę rafineryjną i petrochemiczną, dyferencjał URAL/Brent, zmiany kursów PLN względem walut obcych oraz wyższych wolumenów sprzedaży szacowany jest na około 0,5 mld zł.

O 1,5 proc. drożeje Lentex, który znów został dopuszczony przez resort skarbu do negocjacji w sprawie zakupu akcji Gamratu. To już drugie podejście Lenteksu do rozmów ze skarbem. Kilkanaście tygodni temu strony rozeszły się, nie osiągając porozumienia. Resort zaprosił więc do negocjacji drugiego oferenta – firmę Lerg, kontrolowaną przez rodziną Kwietniów (mają też hutę szkła Irena i producenta firanek Wistil). Lentex złożył jednak nową ofertę cenową, która – najwyraźniej – zainteresowała skarb państwa. Zaprosił spółkę do tzw. negocjacji równoległych.

Ponad 1 proc. zyskuje Orbis, który ogłosił, że po trzech kwartałach osiągnął 623 mln zł przychodów. Jak zauważają analitycy DM PKO BP, oznacza to, że w samym trzecim kwartale grupa osiągnęła ok. 223 mln zł sprzedaży. Jeśli skoryguje się tę kwotę o zeszłoroczne przychody sprzedanego już biura Orbis Travel, to otrzymamy spadek sprzedaży o ok. 5 proc. r/r.