Warszawski parkiet chodzi własnymi ścieżkami

W poniedziałek notowania na warszawskiej giełdzie weszły korektę, nie zważając na dobrą koniunkturę na głównych parkietach.

WIG20 stracił 0,6 proc., co mocno kontrastowało z 1,3 proc. zwyżką frankfurckiego DAXa. Do zakupów inwestorów zachęcić nie zdołały korzystne prognozy Barclays Capital. Brytyjski bank inwestycyjny obniżył o ponad połowę, do 0,9 proc., prognozę tegorocznej inflacji dla Polski. Utrzymał jednak prognozy wzrostu gospodarczego, mówiące o 0,9 proc. dynamice w tym roku i 2,9 proc. przyroście PKB w 2014 r.

Do najbardziej drożejących blue chipów należała Bogdanka (+1,5 proc.), której papiery taniały na dziewięciu spośród dziesięciu poprzednich sesji. Kupujących nie zniechęciło obniżenie przez DM PKO BP rekomendacji dla spółki do „sprzedaj” z ceną docelową 115,8 zł. Drugi dzień z rzędu lekko zwyżkowały akcje PKN Orlen (+0,4 proc.). Jak podkreśla agencja Fitch, ani wypłata dywidendy, ani inwestycje związane z poszukiwaniem gazu łupkowego nie wpłyną na ocenę wiarygodności kredytowej spółki. Pod szczytem sprzed miesiąca stabilizują się notowania Asseco Poland (+0,3 proc.). Spółka dostała od NATO zlecenie warte 7,48 mln zł netto.

Wyraźnego trendu brakowało na szerokim rynku. mWIG40 zyskał pół proc., a sWIG80 stracił ćwierć proc. Poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

W pobliżu historycznego maksimum ustabilizowały się notowania Stomilu Sanok (+1,1 proc.). Dywidenda z ubiegłorocznego zysku sięgnie 1,15 zł na akcję, co oznacza stopę premii z zysku na poziomie 4 proc.

Trzeci raz w ciągu ostatnich czterech sesji zarobić dały papiery Coal Energy (+2,9 proc.). W maju spółka nadal notowała znaczny spadek produkcji. Sięgał on 58 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

0,3 proc. straciły papiery Ipopema Securities. Z firmy odchodzi szef zespołu analityków Arkadiusz Chojnacki.

W odległości mniej niż 5 proc. od lutowego szczytu wszech czasów zamarły notowania 4fun Media (+2,7 proc.). 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczyła Aviva Investors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane