Warszawski przetarg na tramwaje 2.0

opublikowano: 11-12-2018, 22:00

Tylko trzy oferty wpłynęły w jednym z największych w historii zamówień Tramwajów Warszawskich.

W drugim przetargu na dostawę 213 tramwajów dla stolicy (w tym 90 w ramach tzw. opcji) w grze zostały Pesa Bydgoszcz, konsorcjum Stadler Polska i Solaris Bus oraz Hyundai Rotem. Ich oferty mieszczą się w przedziale 1,83-2,84 mld zł. Najtańsza, złożona przez spółkę południowokoreańskiego giganta, jest niższa niż budżet zamawiającego — czyli 2,3 mld zł (w tym 1,3 mld zł na sfinansowaniezamówienia podstawowego). Najdroższą propozycję złożyła Pesa.

— Analizy prawne, formalne i techniczne muszą potrwać, ale chcemy jak najszybciej doprowadzić ten przetarg do finału — mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Dodaje, że kwota przewidziana na zamówienie się nie zmieni. Za pierwszym razem firmy walczyły o kontrakt w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) tak zaciekle, że doprowadziły do unieważnienia przetargu. Wówczas oferty złożyło pięć firm (w tym Alstom i Skoda, które w drugim podejściu już nie konkurowały). Do ostatniej chwili wydawało się, że tak będzie i tym razem.

— Komisja przetargowa stwierdziła, że w ustawowym terminie wpłynęło pięć ofert. Po ich otwarciu okazało się, że w dwóch mieściła się tylko korespondencja, która nie stanowi oferty. Była tam informacja, że firmy nie zdecydowały się składać oferty — mówi Maciej Dutkiewicz.

Takie decyzje podjęły Siemens i Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles. Dostawa różnych typów pojazdów niskopodłogowych (jednokierunkowych i dwukierunkowych, wieloczłonowych) wiąże się z planami rozbudowy tras tramwajowych w stolicy — na Wilanów i Gocław. Na te projekty miasto otrzymało blisko 1,6 mld zł unijnej dotacji, która częściowo sfinansuje również zakup tramwajów. Maciej Dutkiewicz zapewnia, że nie ma zagrożenia dla utraty dofinansowania mimo poślizgu związanego z koniecznością organizacji przetargu po raz drugi. Dostawy pojazdów rozpoczną się w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Zamawiający, poza ceną, weźmie pod uwagę m.in. zużycie energii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu