Warszawskie bieguny biur i mieszkań

opublikowano: 17-09-2018, 22:00

Druga linia metra spolaryzowała zabudowę po obu stronach Wisły — na Pradze rosną domy, na Woli biurowce.

Jak wynika z analiz firmy doradczej Reas, od czasu oddania do użytku II linii warszawskiego metra w bezpośrednim sąsiedztwie jej siedmiu stacji zakończono budowę około 3800 mieszkań. Kolejne 3400 lokali ma być oddane w latach 2018-20. Pod względem liczby mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie metra zdecydowanym liderem jest Praga Północ — mieszkańcy prawie 90 proc. inwestycji z ostatnich trzech lat mają do metra mniej niż 10 minut pieszo.

Za kilka lat oferta biur przy stacji Rondo Daszyńskiego w Warszawie zbliży się do 550 tys. mkw. — to tyle, ile wynosi całkowita powierzchnia biurowa a Łodzi, Katowicach czy Poznaniu — mówi Aleksandra Gawrońska, konsultant w zespole badań i analiz Reas.
Zobacz więcej

KOMUNIKACJA:

Za kilka lat oferta biur przy stacji Rondo Daszyńskiego w Warszawie zbliży się do 550 tys. mkw. — to tyle, ile wynosi całkowita powierzchnia biurowa a Łodzi, Katowicach czy Poznaniu — mówi Aleksandra Gawrońska, konsultant w zespole badań i analiz Reas. Fot. Marek Wiśniewski

W przypadku projektów biurowych nowe metry kwadratowe powierzchni najmu dopiero powstają, co wynika ze zdecydowanie dłuższego czasu przygotowania tego typu inwestycji. W latach 2015-17 ukończonych zostało około 320 tys. mkw. biur, natomiast na kolejne cztery lata zaplanowano oddanie 700 tys. mkw. Z tego około 50 proc. znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Rondo Daszyńskiego.

— Tempo rozwoju tego terenu jest spektakularne — za kilka lat oferta biurowa w tej okolicy zbliży się 550 tys. mkw., co będzie stanowiło odpowiednik całkowitej powierzchni biurowej w takich miastach jak Łódź, Katowice czy Poznań — podkreśla Aleksandra Gawrońska, konsultant w zespole badań i analiz Reas.

Urbanistom wbrew

Według Aleksandry Gawrońskiej, rozwój terenów przy metrze jest naturalną kontynuacją okolicznej zabudowy. Centrum biznesowe od zawsze mieściło się w ścisłym centrum Warszawy, dzielnicach Mokotów-Służewiec i przy Alejach Jerozolimskich. Inwestycje biurowe po prawej stronie Wisły mają marginalny udział w podaży biurowej (4-5 proc.) i wbrew oczekiwaniom urbanistów i samorządu nie zanosi się na istotne ich zwiększenie w najbliższym czasie.

— Takie zmiany trwają zwykle długo i — jak pokazują przykłady innych miast — według podobnego scenariusza: najpierw musi się zmienić społeczny obraz dzielnicy. W pierwszej kolejności powstają mieszkania, potem wkracza nowoczesny handel, a dopiero później, wraz ze wzrostem popularności tego rejonu, może pojawią się inwestorzy biurowi — tłumaczy Aleksandra Gawrońska.

Biura na torach

Z kolei z czerwcowego raportu CBRE, ZDG TOR, ZTM oraz Placemakers „Warszawskie biura na nowych torach. Biurowa mapa Warszawy a rozwój komunikacji publicznej 2018-2021” wynika, że biura chętnie sytuują się też na dużych skrzyżowaniach linii kolejowych i tramwajowych. Pierwszym takim miejscem — po wspomnianym Rondzie Daszyńskiego — jest rejon skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz odcinek Marszałkowskiej do Alei Jerozolimskich. To najlepiej skomunikowany obszar miasta — przebiegają tu dwie linie metra, średnicowa linia kolejowa i dwie trasy tramwajowe. Przez cztery lata liczba budynków biurowych w tym miejscu zwiększy się z 13 do 18, a liczba pracowników wzrośnie do 15 tys.

Także w okolicach Dworca Gdańskiego już w 2021 r. liczba budynków biurowych wzrośniez 7 do 12, a liczba pracowników zwiększy się do niemal 28 tys. To wzrost aż o 105 proc. Jest to idealna lokalizacja biurowa m.in. dlatego, że to jedyny prawdziwy węzeł przesiadkowy między metrem, tramwajami a koleją. Rejon zyska też na znaczeniu w trakcie remontu linii średnicowej, kiedy stanie się najważniejszym węzłem komunikacyjnym stolicy.

Innym, choć nie tak oczywistym wyborem dla biur w Warszawie jest okolica stacji Metro Wilanowska, która — dzięki dobrej dostępności komunikacyjnej i bliskości głównych arterii miasta — ma potencjał, by w 2021 r. stać się miejscem pracy dla 23 tys. osób (wzrost o 27 proc.). Według ekspertów CBRE oraz ZDG TOR ten rejon znajdzie uznanie wśród firm, które szukają miejsca podobnego cenowo do pobliskiego Służewca.

Ciąg dalszy metra

Jak zauważa konsultantka Reas, im dalej od centrum, tym więcej pojawia się przedsięwzięć mieszkaniowych. Obecnie w budowie jest kolejnych sześć stacji II linii metra, w których sąsiedztwie buduje się około 1300 lokali. Pojawiają się również projekty biurowe. Na Pradze przy stacji metra Stadion Narodowy ma powstać nowe biurowe City, przy ul. Szwedzkiej multifunkcjonalny projekt Bohema, a na Woli — kompleks Wola Retro przy ul. Skierniewickiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu