Warszawskie wiaty mają naśladowców

  • Anna Pronińska
opublikowano: 02-01-2014, 00:00

Kolejne miasta planują wymianę wiat przystankowych w PPP. Wśród nich są Wrocław, Płock i Sopot.

Tuż przed świętami władze Warszawy podpisały z konsorcjum AMS/Ströer Polska umowę na wymianę i zarządzanie ponad 1,5 tys. wiat przystankowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wyłonienie partnera zabrało ponad trzy lata. Równie długo toczy się postępowanie na wymianę 240 wrocławskich wiat w tej formule. Ubiegają się o nie Clear Channel Poland, Ströer Polska, AMS oraz CAM Media.

Zobacz więcej

Tak mają wyglądać warszawskie wiaty przystankowe, które staną m.in. w Śródmieściu. [FOT. ARC]

— Praca jest mozolna, bo oczekiwania firm rozmijają się z naszymi. Nie ma wzorców, bo Warszawa, mimo że ma umowę z wykonawcą, wiat jeszcze nie zrealizowała. Nie sądzę, by nam udało się szybciej rozstrzygnąć postępowanie niż w Warszawie. Zmagamy się z tym od 2011 r. — mówi Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Do wymiany wiat w PPP szykują się także władze Płocka.

— W nowym roku na pewno ogłosimy postępowanie — mówi Cezary Supeł, pełnomocnik ds. współpracy z podmiotami prywatnymi. Projekt natrafił na niespodziewaną przeszkodę. Kilkanaście najlepiej położonych wiat będzie modernizowanych w ramach projektu unijnego poprawy funkcjonowania systemu transportowego w Płocku.

— Dlatego obawiamy się, że może to zmniejszyć zainteresowanie projektem — dodaje Cezary Supeł. Zbudować wiaty w PPP chce także Sopot.

— Do wymiany mamy kilkadziesiąt wiat. Decyzja zapadnie na początku stycznia — mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, rzeczniczka sopockiego ratusza. Przewagą Sopotu są doświadczenia z PPP. Miasto realizuje z partnerem prywatnym kompleks usługowo-komercyjny z funkcją dworcową, hotelem i parkingami.

— Jesienią 2014 r. zakończymy główną inwestycję, a część hotelową w 2015 r. Zgłaszają się do nas samorządowcy, którzy chcą skorzystać z dobrych dworcowych praktyk w PPP, m.in. władze Zakopanego. W tej formule rozważamy także budownictwo komunalne — ujawnia Magdalena Czarzyńska-Jachim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Warszawskie wiaty mają naśladowców