Wartość kredytów mieszkaniowych w marcu wzrosła o 5,6 proc.

  • PAP
opublikowano: 26-04-2019, 12:19

Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła w marcu tego roku o 5,6 proc. wobec marca ub.r. i wyniosła 5,4 mld zł, poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Biuro poinformowało, że w marcu tego roku banki udzieliły 20,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,40 mld zł. Stanowi to spadek o 5,1 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 5,6 proc w ujęciu wartościowym, w porównaniu do marca roku 2018.

"W marcu br. na rynku kredytów mieszkaniowych mieliśmy powrót, znanego już z poprzednich miesięcy zjawiska, ujemnej dynamiki dla liczby udzielanych kredytów i dodatniej dynamiki dla ich wartości (...), co wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski z BIK.

"W marcu już ponad 66 proc. wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł" - dodał.

Zwrócił uwagę, że liczba kredytów powyżej 350 tys. zł, udzielonych w marcu tego roku, była wyższa o 29 proc. w stosunku do marca 2018 roku.

BIK poinformowało, że trwa hossa na rynku kredytów o wysokiej wartości, które udzielane są głównie w dużych aglomeracjach, gdzie ceny nieruchomości są wyższe. Natomiast spadki obejmują kredyty poniżej 250 tys. zł. Kredytów do 100 tys. zł banki udzieliły o 28,7 proc. mniej, a w przedziale 100 – 150 tys. zł o 21,3 proc. mniej niż w marcu 2018 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu