Wartość tureckiej liry spada we wtorek o ponad 15 proc.

opublikowano: 23-11-2021, 13:53

Prezydent Tayyip Erdogan spowodował gwałtowną przecenę tureckiej waluty, donosi Reuters.

Wartość tureckiej liry spada obecnie o 15,3 proc. do 13,1182 za dolara. Gwałtowny spadek jej wartości wiązany jest z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Turcji, broniącymi ostatnich obniżek stóp procentowych. Bank centralny dokonał ich pod jego presją pomimo wysokiej inflacji. Erdogan, który deklaruje się jako wróg stóp procentowych, zapewnił, że zwycięży w „gospodarczej wojnie o niepodległość”.

Recipp Tayip Erdogan, fot. Kayhan Ozer - REUTERS
Recipp Tayip Erdogan, fot. Kayhan Ozer - REUTERS

Prezydent Turcji znany jest z wyznawania „nieortodoksyjnej” teorii, że to wysokie stopy procentowe powodują wysoką inflację. Dlatego wywiera presję na kolejnych szefów banku centralnego aby obniżali stopy. Nieposłusznych usuwa ze stanowiska. W konsekwencji wartość liry spadła już o ponad 40 proc. od początku roku.

- Ten irracjonalny eksperyment, który nie ma szans powodzenia, musi być natychmiast zakończony i musimy wrócić do odpowiedniej polityki, która będzie chroniła wartość liry i dobrobyt Turków – napisał na Twitterze Semih Tumen, były wiceszef banku centralnego, usunięty przez Erdogana ze stanowiska w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane