Warunek dla Divicomu

ZK
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Poznańska firma przeprowadzi się na główny parkiet. Ale główny akcjonariusz stawia warunek.

Poznańska firma przeprowadzi się na główny parkiet. Ale główny akcjonariusz stawia warunek.

W ciągu dwóch-trzech tygodni wyjaśni się los prezesa Divicomu, spółki, która rozpoczyna budowę sieci dystrybucji sprzętu komputerowego i multimedialnego. Kamil Kaczmarek, szef firmy notowanej na New Connect, z powodu słabych wyników został w końcu lutego zawieszony.

— Prezes dostał od nas żółtą kartkę. Wkrótce rada nadzorcza podejmie decyzję, co dalej — mówi Dariusz Grześkowiak, prezes giełdowej grupy informatycznej PC Guard, która ma 38-procentowy udział w Divicomie.

I wyjaśnia, że udziałowcy są zadowoleni ze wzrostu skali działalności Divicomu. Obroty w 2007 r. sięgnęły 20 mln zł.

— Pod tym względem prezes wykonał założenia w 95-100 proc. — mówi szef PC Guardu.

Niestety, przyjął zbyt agresywną strategię odnośnie wejścia w B2B, oferty skierowanej do klientów biznesowych.

— To było bardzo ryzykowne, możliwości firmy na tym etapie rozwoju nie były wystarczające, aby sprostać wyzwaniu — dodaje Dariusz Grześkowiak.

To kosztowało firmę ponad milion złotych. Divicom dalej liczy na rozwój w zakresie B2B, ale w spokojniejszym tempie. Plan na ten rok zakłada wzrost przychodów o 50-100 proc.

— Podwojenie obrotów do 40 mln zł jest realne — uważa Dariusz Grześkowiak.

Divicom, który uzyskał z oferty 3 mln zł, ma ponad 60 sklepów partnerskich. Do końca roku ma ich być 100. Koszt budowy sieci i promocji marki sprawia, że tegoroczne zyski stoją pod znakiem zapytania.

— Warunkiem przeniesienia notowań Divicomu na giełdowy parkiet są zyski. Wstępny plan mówi o 2009 r., ale liczymy się z poślizgiem — mówi prezes PC Guard.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy