Czytasz dzięki

Ważne dane

BMK
opublikowano: 18-10-2010, 00:00

Po trzech kwartałach dochody budżetu były wyższe od planu a wydatki i deficyt — niższe — wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na pozytywnym obrazie budżetu cieniem kładą się jednak dochody podatkowe.

— Martwią przede wszystkim dochody z CIT. Kondycja firm to największe rozczarowanie spośród czynników wpływających na stan budżetu — mówi Marta Petka- Zagajewska, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Dochody z CIT wyniosły niespełna 14,3 mld zł, czyli 54,3 proc. rocznego planu. Wpływy z PIT (24,9 mld zł, 69 proc. planu) też nie zachwycają.

— Są niższe niż przed rokiem. Tylko dochody z podatków pośrednich plasują się na poziomach porównywalnych z poprzednimi latami — mówi ekonomistka Raiffeisen Banku.

Jej zdaniem, wykonanie tegorocznego budżetu na poziomie 48 mld zł (wobec zaplanowanych 52,2 mld zł) nie jest zagrożone.

— Jednak wspomniane niepokojące sygnały płynące z realizacji budżetu, podobnie jak np. fakt, iż o miesiąc wcześniej niż w 2009 r. przekazano 100 proc. zaplanowanej na cały rok dotacji dla FUS świadczą o tym, że pozostajemy jedną nogą w kryzysie — uważa Marta Petka-Zagajewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy