WBC: wejście inwestora opóźnia się

Urszula Chojnacka
16-10-2001, 00:00

Przedłużają się rozmowy Wschodniego Banku Cukrownictwa w sprawie pozyskania partnera. Wszystko wskazuje na to, że inwestor nie wejdzie — jak wcześniej planowano — do końca tego roku.

Od połowy 2000 r. Wschodni Bank Cukrownictwa z Lublina stara się pozyskać inwestora. Instytucja liczy, że operację uda się przeprowadzić do końca 2001 r., ale ten scenariusz jest coraz mniej realny.

WBC od kilku miesięcy zapowiada emisję akcji wartości od 10 do 100 mln zł. Jeszcze w pierwszej połowie roku mówiło się o trzech bankach zainteresowanych jej objęciem. Finalizacja rozmów była przewidziana na koniec sierpnia.

— Mamy nadzieję, że porozumienie nastąpi jeszcze w tym roku — mówił w czerwcu Andrzej Kurowski, wiceprezes WBC.

Obecnie przedstawiciele WBC unikają tego tematu.

Wśród zainteresowanych przejęciem lubelskiego banku wymieniany jest m.in. Kredyt Bank. W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym leży wniosek KB o 100 mln zł preferencyjnej pożyczki. Według naszych informacji, wciąż nie zostały jednak spełnione formalności, by mogła zapaść decyzja o przyznaniu tych środków. Kredyt Bank, przejmując WBC, kontrolowałby już trzecią spółkę pośrednictwa kredytowego — WBC Raty (KB ma już wrocławską spółkę SKK Kredyt i 26 proc. lubelskiego Żagla).

Aktywa WBC na koniec 2000 roku sięgnęły 1,1 mld zł, a strata netto wyniosła 36 mln zł.

W trudnej sytuacji znalazły się w tym roku wszystkie banki cukrownicze.

Cukrobank otrzymał w ubiegłym miesiącu od BFG 80 mln zł, co było jednym z warunków realizacji programu naprawczego dla instytucji. Drugim jest jej dokapitalizowanie przez BISE. BISE ma objąć emisję akcji Cukrobanku wartości 16 mln zł, co pozwoli mu zwiększyć udział z 34 proc. do 66 proc.

Z kolei Bank Rozwoju Cukrownictwa z Poznania ma inwestora, który jednak chce go się pozbyć — jest nim Bank Handlowy. Zbywanie walorów przedłuża się, ponieważ brakuje chętnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WBC: wejście inwestora opóźnia się