WBK AIB uruchamia program oszczędzania

Anna Garwolińska
opublikowano: 26-11-1998, 00:00

WBK AIB uruchamia program oszczędzania

W TROSCE O PRZYSZŁOŚĆ: Pieniądze gromadzone w programie „Pewny start dziecka“, zarządzanym przez towarzystwo Krzysztofa Samotija zapewnić mają dzieciom łatwiejszy start w przyszłość. fot. ARC

Wprowadzane przez towarzystwa inwestycyjne plany systematycznego oszczędzania są pierwszym krokiem do stworzenia produktów, które będą oferowane w ramach III filaru zreformowanego systemu emerytalnego.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych WBK AIB wprowadza jutro specjalistyczny program oszczędzania „Pewny start dziecka”. Jest to już kolejny na rynku produkt towarzystw inwestycyjnych, który skłaniać ma klientów towarzystw do oszczędzania.

— Plany systematycznego oszczędzania są przymiarką do uczestnictwa w III filarze zreformowanego systemu ubezpieczeń. Zapewniają stały dopływ środków do funduszy, co ułatwia zarządzanie i pozwala obniżyć koszty działania — twierdzi Dorota Winczewska, prezes TFI ING BSK.

Uczestnik planu „Pewny start dziecka” zobowiązany jest do systematycznych comiesięcznych wpłat, których wartość minimalna wynosi 50 zł. Może jednak dokonywać zmian wysokości zadeklarowanych wpłat, a także w każdej chwili trwania programu wypłacić zgromadzone środki. Oferuje również dodatkowe udogodnienia, które odkryte zostaną dopiero na dzisiejszej konferencji prasowej.

Pierwszy Pioneer

Pierwszy plan systematycznego oszczędzania uruchomiło trzy lata temu TFI Pioneer. Jego celem jest gromadzenie środków na dodatkową emeryturę. Oferowany jest klientom indywidualnym i firmom zatrudniającym ponad 50 pracowników.

— Obecnie uczestnikami naszych planów jest ponad 500 przedsiębiorstw i 20 tys. klientów indywidualnych — zdradził nam przedstawiciel Pioneera.

Od klientów, którzy nie umorzą inwestycji przez pięć lat, licząc od daty pierwszej wpłaty, Pioneer pobiera niższe o 40 proc. (dla przedsiębiorstw) i 25 proc. (dla klientów indywidualnych) opłaty manipulacyjne.

Kolejne plany

Obecnie plany systematycznego oszczędzania oferują również TFI PBK Atut, Skarbiec, Forum i Przymierze.

— W naszym planie nie określamy uczestnikom celu gromadzenia środków i nie narzucamy żadnych ograniczeń. Aby jednak nasze plany były bardziej dostępne obniżyliśmy wielkość minimalnej wpłaty do 50 zł — mówi Agnieszka Kupis, rzecznik prasowa TFI PBK Atut, które nie pobiera od uczestników opłat manipulacyjnych ale wymaga, by pierwsza minimalna wpłata do funduszu wynosiła 1000 zł, a każda następna minimum 100 zł.

Odbiegającym od ofert pozostałych towarzystw inwestycyjnych jest produkt TFI Przymierze pod nazwą Euroinwestor. Uczestnik takiego planu może swoją miesięczną składkę inwestować we wszystkie Eurofundusze. Proporcje podziału uzależnione są jedynie od indywidualnych preferencji inwestycyjnych, czasu i celu oszczędzania. Towarzystwo przygotowało sześć rekomendacji, które ułatwić mają inwestorom zbudowanie własnego portfela inwestycyjnego.

Prace nad planami oszczędnościowymi prowadzi rownież TFI PKO/Credit Suisse, ING BSK. TFI Banku Handlowego zapowiada, że wpłaty poprzez celowe plany oszczędnościowe będą podstawą inwestowania w grupę funduszy. Towarzystwo nie bedzie stawialo żadnych ograniczeń inwestorom dotyczących wielkości i częstotliwości wpłat i wypłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Garwolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WBK AIB uruchamia program oszczędzania