We wtorek rząd ma się zająć projektem budżetu na 2008 r.

10-09-2007, 12:15

We wtorek rząd ma się zająć wstępnym projektem budżetu na 2008 r. - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

Na razie ministerstwo nie udziela informacji na temat projektu. Na wtorek po posiedzeniu rządu planowana jest konferencja szefowej resortu finansów Zyty Gilowskiej.

We wtorek projekt ma też być przekazany Komisji Trójstronnej.

Zgodnie z konstytucją, rząd musi do końca września przekazać projekt Sejmowi. Prawo zakłada też, że 20 dni przed przesłaniem projektu do Sejmu, czyli do 10 września, rząd musi przedstawić wstępny projekt budżetu do zaopiniowania Komisji Trójstronnej.

Gilowska zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że w projekcie budżetu na 2008 rok będzie utrzymana kotwica budżetowa w wysokości 30 mld zł. Jednak - jak podkreślała - deficyt ten nie musi być wykonany, a kotwica pełni funkcję amortyzatora.

Zapowiedziała też, że przygotowując projekt, Ministerstwo Finansów obniży swoje prognozy wzrostu PKB z 5,7 do 5,5 proc. MF utrzyma natomiast prognozę inflacji średniorocznej na poziomie 2,3 proc.

W czerwcu rząd przyjął założenia do projektu, zgodnie z którym dochody mają wynieść 241,6 mld zł, wydatki - 271,6 mld zł, przy deficycie 30 mld zł. Wzrost PKB w 2008 r. zaplanowano wówczas na 5,7 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 2,3 proc.

W budżecie na 2007 r. zaplanowano wydatki na poziomie 258,95 mld zł, zaś dochody 228,95 mld zł. Jednak według zapowiedzi MF, na koniec tego roku deficyt będzie niższy, niż planowane 30 mld zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / We wtorek rząd ma się zająć projektem budżetu na 2008 r.