Weber: od roku obserwujemy spadek kosztów inwestycji drogowych

  • PAP
opublikowano: 09-03-2021, 15:03

Od roku widoczny jest stabilny spadek kosztów inwestycji drogowych - poinformował podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

“Od roku obserwujemy (...) dosyć stabilny i bardzo widoczny spadek kosztów inwestycji drogowych. Ostatnio otwarte postępowania przetargowe dokumentują tę tezę. Kosztorysy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w porównaniu do najtańszej, która często jest najkorzystniejszą ofertą, są o blisko 30 proc. wyższe” - powiedział Weber.

Jak przykład wiceminister podał obwodnicę Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74, gdzie kosztorys GDDKiA wynosił 600 ml zł, a najtańsza oferta opiewała na 400 mln zł. Z kolei kosztorys na budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 wynosił 730 mln zł, a najtańsza oferta to 441 mln zł.

Wiceminister poinformował, że spadek cen wynika m.in. z niższych cen usług podwykonawczych.

“Z informacji, które posiadamy od samych wykonawców, od rozmów z branżą wynika, że niższe oferty są wynikiem spadku cen usług podwykonawczych. Na rynku podwykonawczym pojawiła się coraz większa konkurencja” - powiedział Weber.

Dodał, że polscy podwykonawcy, dzięki zmianom systemowym i prawnym, są bardzo dobrze zabezpieczeni od strony prawnej i nie dochodzi do sytuacji, w których główny wykonawca nie wypłaca pieniędzy za już udokumentowane roboty.

“Ponadto szacunki GDDKiA odbywają się na podstawie cen z roku poprzedniego, czyli cen z roku 2019, kiedy to mieliśmy trend odwrotny. (...) Mieliśmy wysokie oferty w postępowaniach przetargowych i w dużej części musieliśmy dokonywać aneksowania postępowań przetargowych, czyli zabezpieczać dodatkowe środki finansowe, aby doszło do podpisania umowy” - wyjaśnił Weber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane