Węglokoks nadal jest niepewny swego losu

Maria Trepińska
opublikowano: 27-01-2006, 00:00

Do końca czerwca ma zapaść decyzja, czy Węglokoks przejdzie w ręce spółek węglowych. Resort gospodarki analizuje wszelkie za i przeciw.

Zgodnie z programem restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, przejętym przez rząd SLD, do końca 2005 r. spółki węglowe miały otrzymać akcje Węglokoksu: do 45 proc. Kompania Węglowa (KW), 10 proc. — Katowicki Holding Węglowy oraz 2 proc. — samodzielna kopalnia Budryk z Ornontowic koło Gliwic. Wybory parlamentarne i zmiana opcji politycznej zastopowały te plany. Co teraz?

— Sprawę należy przeanalizować — mówi Tadeusz Wilczak, wiceminister gospodarki.

Ostateczne decyzje mają zapaść do końca czerwca.

Znaki zapytania

KW miała otrzymać akcje eksportera węgla w ramach dokapitalizowania. Według naszych informacji, walory Węglokoksu (ma w swoim portfelu 4 proc. akcji Polkomtela oraz 36 proc. akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego zarządzającego lotniskiem w Pyrzowicach) zostały już wycenione przez firmę doradczą, ale nikt nie chce ujawnić ich wartości.

— Analiza jest konieczna, ponieważ może się okazać, że walory Węglokoksu są zbyt mało płynne i nie wystarczą na potrzeby Kompanii Węglowej — uważa wiceminister Wilczak.

W najbliższy poniedziałek na spotkaniu przedstawicieli resortu skarbu i gospodarki mają być omawiane kwestie związane z dokapitalizowaniem KW. W ubiegłym roku górniczy koncern dostał 36,7 proc. akcji giełdowego Ciechu i 200 mln zł gotówką z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw.

Prywatyzacja w tle

Niezależnie od planów dokapitalizowania KW, w połowie ubiegłego roku resort skarbu wybrał doradcę prywatyzacyjnego dla Węglokoksu. Został nim Evip wraz z Bankowym Domem Maklerskim PKO BP.

— Nic mi nie wiadomo o efektach pracy doradców, tym zajmuje się resort skarbu — mówi Michał Sobel, wiceprezes Węglokoksu.

Niewykluczone, że w związku z deklaracjami polityków PiS o wstrzymaniu prywatyzacji branży węglowej nie dojdzie również do przekształceń własnościowych w firmie handlowej.

W 2004 r. Węglokoks miał 4,9 mld zł przychodów i 73,8 mln zł zysku netto. Wyeksportował 18 mln ton węgla. Wyniki za ubiegły rok mogą być zbliżone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Węglokoks nadal jest niepewny swego losu