Węglokoks rozpoczyna międzynarodowy handel węglem

PAP
opublikowano: 18-08-2017, 10:20
aktualizacja: 18-08-2017, 10:20

Katowicki Węglokoks SA - największy polski eksporter węgla - angażuje się w międzynarodowy handel węglem. Spółka sprowadza próbną partię ze Stanów Zjednoczonych, by wymieszać ją z polskim surowcem w celu otrzymania odpowiednich parametrów i sprzedać za granicą.

Zobacz więcej

fot. AW, Puls Biznesu

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz, spółka sprowadza właśnie próbną partię 75 tys. ton wysokoenergetycznego miału węglowego ze Stanów Zjednoczonych. Trafi on na składowisko w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zostanie zmieszany z surowcem polskich producentów, aby stworzyć produkt o parametrach oczekiwanych przez klientów zagranicznych.

„Przeznaczeniem tej mieszanki jest eksport. Węgiel ten nie będzie więc stanowił konkurencji dla polskich producentów. Wręcz przeciwnie, wzbogaci polski sortyment, na który popyt na światowych rynkach jest znacznie niższy i dzięki temu pozwoli sprzedać go za granicą” - zaznaczył Cyz.

Jak wyjaśnił, spółka korzystając ze światowej koniunktury, a także wykorzystując swoje doświadczenie i kontakty biznesowe, chce aktywnie zaangażować się w międzynarodowy handel węglem.

To element już wcześniej komunikowanej strategii biznesowej grupy Węglokoks, która ma zmierzać do budowania wartości spółki i wzmocnienia asortymentowego oraz finansowego. Weglokoks chce również zaangażować się w pośrednictwo w kontraktach międzynarodowych.

„Wypracowany na tym i podobnych kontraktach zysk będzie reinwestowany w zakłady produkcyjne grupy kapitałowej Węglokoksu: huty, kopalnie i ciepłownie” - wskazał rzecznik firmy.

Już w ostatnich miesiącach Węglokoks sygnalizował, że rozważa możliwość zaangażowania się w import tego surowca. W czerwcu br., przy okazji prezentacji poświęconego górnictwu raportu NIK, prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński przypominał dziennikarzom, że węgiel, który obecnie importuje się do Polski, często nie jest tożsamy z produkcją krajową - to z reguły surowiec wysokiej jakości i niskozasiarczony.

„Musimy pogodzić się, że import takiego węgla będzie, chociażby dlatego, że ze względu na zaostrzanie norm emisji ciepłownie potrzebują węgla o tak niskiej zawartości siarki, jakiej w polskim węglu nie ma” - wyjaśniał Obidziński.

„Skoro import jest nieunikniony, to dlaczego nie miałaby importować firma państwowa - importować oczywiście węgiel niekonkurujący z krajową produkcją" - mówił w czerwcu prezes Węglokoksu. Akcentował przy tym, że firma jest obecnie największym udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - największego krajowego producenta węgla.

Łącznie, w ciągu 65 lat działalności, Węglokoks wysłał za granicę ok. 1,5 mld ton polskiego węgla. Rekordową ilość tego surowca – 43 mln ton – spółka wysłała za granicę w 1984 r. W 2005 r. eksport wynosił 18 mln ton; w 2010 r. było to 8,7 mln ton, a w ubiegłym roku 4 mln ton.

Podobny poziom eksportu Węglokoks zakładał pierwotnie na 2017 r. Łączny polski eksport węgla wyniósł w ubiegłym roku 9 mln ton, wobec importu tego surowca do Polski na poziomie 8,3 mln ton. W piątek przedstawiciele firmy podali, że w tym roku Węglokoks wyeksportuje co najmniej 2,7 mln ton węgla. W pierwszym półroczu firma osiągnęła zysk netto w wysokości 40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Węglokoks rozpoczyna międzynarodowy handel węglem