Węgry chcą odkupić lotnisko w Budapeszcie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-07-2021, 14:41

Węgierski rząd zaoferował zagranicznym inwestorom okupienie ich udziałów w lotnisku w Budapeszcie. Twierdzi, że jego prywatyzacja była sprzeczna z interesem kraju, donosi Reuters.

Lotnisko im. Ferenca Liszta w Budapeszcie
Lotnisko im. Ferenca Liszta w Budapeszcie
fot. Laszlo Balogh / Reuters / Forum

Obecnie największym udziałowcem portu lotniczego w Budapeszcie, głównym międzynarodowym lotnisku na Węgrzech, jest AviAlliance, dawniej Hochtief AirPort GmbH, należący do kanadyjskiej Rady Inwestycji Sektora Publicznego (PSP Investments). Dysponuje on 55,44-proc. udziałów. Inwestor potwierdził, że otrzymał ofertę od rządu i stwierdził, że ze względu na współakcjonariuszy i ze względów prawnych jest zobowiązany do jej przeanalizowania, jednak podkreślił, że inicjatywa nie wyszła z jego strony.

AviAlliance jest inwestorem długoterminowym. Mamy nadzieję, że będziemy mieć możliwość dalszego inwestowania na tym lotnisku – napisała spółka w komunikacie.

Dwoma innymi dużymi udziałowcami są jeszcze singapurska firma inwestycyjna GIC Special Investments i kanadyjska Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ), które mają po nieco ponad 21 proc.

Państwo nie ma obecnie udziałów w lotnisku, które zostało sprywatyzowane w 2005 roku. Odkąd stanowisko premiera objął w 2010 r. Viktor Orban, jego rząd zwiększył udział Węgier w strategicznych sektorach, takich jak energetyka, bankowość i media.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane