Węgrzy cierpią na chorobę za długiego języka

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 20-07-2010, 11:57

Węgry stanęły okoniem, doprowadzając do  zawieszenia rozmów o przedłużeniu linii kredytowej. To nic, politycy pójdą po  rozum do głowy i dojdą do porozumienia przed wygaśnięciem obecnie dostępnej linii – sądzi większość komentatorów.

Równo półtora miesiąca po tym, jak węgierscy oficjele zaczęli rozgłaszać na cały świat, że ich kraj to druga Grecja, enfant terrible Europy Środkowej znów zwraca na siebie uwagę inwestorów na całym świecie.

W wyniku zamieszania wokół sytuacji Węgier forint był w ciągu ostatnich trzech miesięcy najsłabszą walutą na świecie. W poniedziałek osłabił się w stosunku do euro o kolejne 2,9 proc., schodząc do poziomów najniższych od blisko 15 miesięcy. 3 – letnie papiery rządu oprocentowane są na poziomie 7,28 proc., o prawie 0,4 punktu wyżej niż jeszcze w piątek.

Węgry potrzebują bezpieczeństwa, które zapewnia program MFW, stwierdził Daniel Bebesy, zarządzający portfelem obligacji skarbowych w Budapest Investment Management. Bez programu MFW inwestorzy będą żądać wyższych stóp zwrotu za pożyczanie Węgrom – dodawał Jacob Kirkegaard, a analityk Waszyngtońskiego Instytutu Gospodarki Światowej im. Petersona.

Węgrzy cierpią na chorobę za długiego języka – krytykowali komentatorzy. „Gdyby Węgrzy zdecydowali się polegać wyłącznie na finansowaniu z rynku, szybko przestałoby ich na to stać” – analizuje Kirkegaard. „W takim wypadku zostaliby zmuszeni do powrotu do negocjacji z MFW i przyjęcia jeszcze trudniejszych warunków niż te obecnie proponowane.”

Węgierski minister gospodarki Gyorgy Matolcsy uspokaja, że decyzja o zawieszeniu rozmów przez MFW nie zagraża stabilności finansowej kraju. „Delegacja MFW wróci na Węgry we wrześniu i dojdziemy do porozumienia” – stwierdził Matolcsy. Na porozumienie Węgrzy mają czas aż października, kiedy kończy się obecna linia. Rząd zapewnia, że zamierza trzymać się wyznaczonego przez MFW limitu poziomu deficytu budżetowego na bieżący rok na poziomie 3,8 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Węgrzy cierpią na chorobę za długiego języka