Wektory

Katarzyna Kozińska, Paweł Janas
07-04-2003, 00:00

Nico Nusmeier

Prezes Grupy Żywiec, sprawił, że spółka, która jeszcze dwa lata temu notowała ponad 400 mln zł straty, zaczęła osiągać zyski. Po raz pierwszy zarząd zapowiedział wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Nico Nusmeier nie wystraszył się też inwestycji największego konkurenta na rynku — Kompanii Piwowarskiej, która przejęła kolejny browar.

Dzięki wyczyszczeniu portfela produktów i zrestrukturyzowaniu czterech posiadanych browarów, Żywiec liczy na 5-proc. wzrost sprzedaży. Łącznie na restrukturyzację i modernizację produkcji oraz dystrybucji Grupa Żywiec zamierza wydać w tym roku 340 mln zł.

Feliks Jaśkiewicz

Prezes Konsorcjum Gdańskiego (KG), grupującego prywatnych właścicieli stacji paliw, podał się wraz z całym zarządem do dymisji. Powodów jest aż nadto. Na panewce spaliły plany wprowadzenia konsorcjum rosyjskich koncernów naftowych Jukos i Surgutnieftiegaz. Później, również bezskutecznie, starano się pozyskać Łukoil, by zainwestował w KG i wraz z nim wziął udział w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Nie przyniosły też rezultatu słane do Nafty Polskiej listy sugerujące, że KG jako dawny partner Rotch Energy ma nadal prawo występować jako pełnoprawny uczestnik przetargu na rafinerię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska, Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu