Wenezuelski eksport ropy mocno słabnie

opublikowano: 29-01-2018, 15:24
aktualizacja: 29-01-2018, 15:25

Drugi rok z rzędu pogrążona w kryzysie Wenezuela wysłała do Chin mniej ropy niż sąsiednia Brazylia.

Zajmująca 11. na świecie miejsce pod względem wydobycia ropy i posiadająca jej największe udokumentowane rezerwy Wenezuela źle zniosła ostatnią dekoniunkturę na rynku surowca. Potwierdzają to najnowsze dane o eksporcie do Chin. Do Państwa Środka, największego importera ropy na świecie, trafiało w 2017 r. 406 mln baryłek dziennie wenezuelskiego surowca. To o 8 proc. więcej niż rok wcześniej, jednak drugi rok z rzędu mniej od ilości ropy sprowadzonej przez Chiny z Brazylii.

- Obaj producenci zmierzają w przeciwnych kierunkach. Brazylia dość dobrze poradziła sobie w warunkach przeceny ropy, jednak wydobycie w Wenezueli znacząco spadło – komentuje Mara Roberts Duque z firmy badawczej BMI Research.

Ogarnięta kryzysem i objęta amerykańskimi sankcjami Wenezuela od wielu miesięcy robi wszystko, by nie popaść w całkowitą niewypłacalność. Produkcja ropy w dwa lata spadła o 25 proc., co znacznie pogarsza sytuację finansów kraju.


1,4 mln baryłek dziennie
Tyle w tym roku ma sięgać wenezuelska produkcja ropy. To o 900 mln baryłek dziennie mniej niż w 2015 r.

Wenezuelski bolivar
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane