Wersal w Łodzi

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 02-08-2006, 00:00

Miasto i Apsys pogodziły się z okazji otwarcia Manufaktury i podpisały aneks do umowy. Pięknie. O ile wszyscy dotrzymają słowa.

Urząd Miasta Łodzi i Apsys, który zainwestował ponad 130 mln EUR (docelowo 200 mln EUR) w budowę największego w Polsce centrum handlowo-rozrywkowego, od maja żyją w zgodzie.

— Okres gorszej współpracy mamy za sobą. Podpisaliśmy aneks do umowy — mówi Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi.

Władze miasta były niezadowolone z podpisanego w 2000 r. dokumentu i, ogólnie ujmując, nie ułatwiały życia inwestorowi. W ramach porozumienia francuska firma zainwestowała w przebudowę okolicznych ulic około 17 mln zł.

— Zgodnie z aneksem Apsys zobowiązał się dodatkowo do remontu odcinka jednej z ulic za 9 mln zł i przebudowy sygnalizacji świetlnej, która już została wykonana kosztem ponad 1 mln zł — mówi Krzysztof Jażdżewski, kierownik ds. infrastruktury w Apsys.

Inwestor nie zaczął jeszcze prac remontowych ulicy. Nieoficjalnie wiadomo, że nie ma na nie nawet pozwolenia.

Ponadto Apsys zobowiązał się złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków UE i pokryć 15 proc. wkładu własnego w związku z przebudową sąsiadującej z Manufakturą ulicy, na której będzie przystanek Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (ŁTR). To szybki tramwaj, który połączy Zgierz z Pabianicami w czasie o połowę krótszym niż dziś. Projekt jest wart 208 mln zł.

— Konieczne jest przesunięcie trasy torów, wyburzenie i przeniesienie jezdni. Ponieważ program ŁTR nie przewidywał tych wydatków, Apsys zobowiązał się przygotować projekt i uzyskać środki — mówi Alina Giedryś, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Miasto obiecało inwestorowi więcej.

— Chodzi o wykonanie skrzyżowania ulic przy Manufakturze. Jeśli Apsys dostarczy projekt, zostanie to wykonane w ramach inwestycji remontu całej ulicy (projekt za ponad 60 mln zł), która ma być zakończona do grudnia — mówi Alina Giedryś.

Miasto zobowiązało się także do dzierżawy lub sprzedaży terenów wokół fabryki Poznańskiego, które Apsys zamierza zagospodarować lub uporządkować. Z kolei spółka ma udostępniać miastu obecność na imprezach targowych za granicą i wspierać Łódź jako kandydata do miana Europejskiego Miasta Kultury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu