Weź ostatnie pieniądze na innowacje

Miłosz Marczuk
opublikowano: 16-09-2009, 00:00

Za półtora miesiąca rusza konkurs na dofinansowanie przeprowadzenia i wdrożenia badań przemysłowych.

Za półtora miesiąca rusza konkurs na dofinansowanie przeprowadzenia i wdrożenia badań przemysłowych.

Uwaga, przedsiębiorcy: pojawia się ostatnia w tym roku szansa na zdobycie pieniędzy na innowacje. 1 listopada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpocznie nabór do drugiego konkursu na projekty badawcze i inwestycje (działania 1.4 i 4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Można starać się o unijne dofinansowanie badań przemysłowych lub prac rozwojowych oraz wykorzystanie ich w działalności gospodarczej.

— W tej rundzie aplikacyjnej spodziewamy się równie dobrych wniosków, jak w pierwszej, kiedy dofinansowanie otrzymał co drugi złożony przez przedsiębiorców wniosek — mówi Izabela Wójtowicz, dyrektor Zespołu Badań i Rozwoju w PARP.

Budżet Innowacyjnej Gospodarki na projekty z działań 1.4-4.1 przewiduje w latach 2007-13 dotację 780 mln EUR.

Na prace badawcze i rozwojowe przedsiębiorca może dostać do 7,5 mln EUR na pojedynczy projekt. Wsparcie wdrożenia wyników tych prac nie może przekroczyć 20 mln zł.

Jak dowiedział się "PB", bardzo prawdopodobne, że obecna runda zostanie przeznaczona jedynie dla małych i średnich firm.

— Ministerstwa rozwoju regionalnego i gospodarki nie mają wyjścia: muszą ograniczyć w ostatnich tegorocznych programach wsparcie dla dużych firm. Dostały już sporo pieniędzy, a proporcje we wsparciu dla dużych i małych oraz średnich przedsiębiorstw muszą być zachowane, bo inaczej będziemy mieli kłopoty w Brukseli — mówi Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego, dziś wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Ogłoszenie o naborze wniosków zostanie opublikowane 1 października, a nabór rozpocznie się 1 listopada. Pełna dokumentacja konkursowa pojawi się na stronie: www.parp.gov.pl.

Wnioski należy wypełnić za pomocą aplikacji Generator Wniosków. Wraz z biznesplanem oraz załącznikami, a także elektronicznymi wersjami wniosku i biznesplanu należy je przesłać do PARP listem poleconym, pocztą kurierską lub złożyć osobiście.

Ile można dostać

mikro- lub mały przedsiębiorca — 70 proc. wydatków w przypadku badań przemysłowych i 45 proc., w przypadku prac rozwojowych

średnio przedsiębiorca — 60 proc. wydatków w przypadku badań przemysłowych i 35 proc. w przypadku prac rozwojowych.

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu