WFOŚiGW podsumował 2000 rok

Piotr Górski
opublikowano: 22-01-2001, 00:00

WFOŚiGW podsumował 2000 rok

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podsumował działalność w 2000 roku. Łączna kwota wydatkowana w tym czasie przez fundusz wyniosła 127 mln zł.

WFOŚiGW wspomógł w 2000 r. inwestycje poprawiające w Wielkopolsce ochronę środowiska kwotą 127 mln zł. Pożyczki, dotacje i dopłaty do odsetek kredytów preferencyjnych przyznano ponad 800 przedsięwzięciom z tego zakresu. W sumie przyznane środki były o 10 proc. większe niż w roku 1999.

Ogół kosztów realizowanych zadań proekologicznych opiewał na ponad 300 mln zł, bez uwzględnienia największej w regionie inwestycji, czyli Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu. Najwięcej środków skierowano na przedsięwzięcia związane z ochroną wód (57,6 proc.). Drugą dziedziną była ochroną powietrza (25,5 proc.), a następnie gospodarka wodna, ochrona powierzchni ziemi i ograniczenie hałasu (9 proc.). 9, 1 mln zł przeznaczono na wsparcie działań pozainwestycyjnych, takich jak np. monitoring regionalny, edukacja ekologiczna czy zalesianie.

83,5 mln zł na kredyty

Największym źródłem pomocy w inwestycjach ochrony środowiska w Wielkopolsce były umarzalne i w pełni zwrotne pożyczki. Łącznie w roku ubiegłym WFOŚiGW udzielił kredytów na kwotę 83,5 mln zł. Jednocześnie umorzył spłatę należności o wartości 28,2 mln zł. Wśród kredytobiorców przeważały samorządy gminne i powiatowe, One też ubiegały się o dotacje z funduszu. Na wspieranie inwestycji w zeszłym roku przeznaczono 39,8 mln zł. Kolejne 3,7 mln zł obniżyło oprocentowanie kredytów preferencyjnych udzielonych przez inne instytucje finansowe.

Niepokojący spadek

Przemysław Gonera, prezes zarządu WFOŚiGW w Poznaniu, twierdzi, że obecnie głównym źródłem wpływów i zysków kierowanej przez niego instytucji są operacje finansowe. Dają one 60 proc. całości przychodów. Pozostałe 40 proc. pochodzi z opłat i kar. Niepokoi go jednak spadek wpłat za tzw. korzystanie ze środowiska naturalnego. Jest on efektem poprawy ochrony środowiska, czyli pośrednio działań funduszu. Zahamowanie tego zjawiska nastąpi prawdopodobnie w chwili dostosowania naszych norm do standardów UE. Przemysław Gonera zapowiada też współpracę wojewódzkich FOŚ, prowadzącą do powstrzymania spadku przychodów. Ograniczenie środków, którymi dysponuje WFOŚiGW mogłoby — jego zdaniem — wstrzymać realizację wielu inwestycji proekologicznych w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Górski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WFOŚiGW podsumował 2000 rok