WGI: konsumenci pesymistycznie o gospodarce

Marek Druś
27-04-2001, 17:54

Pesymizm konsumentów

Z podanych przez Główny Urząd Statystyczny informacji wynika, że wskaźnik optymizmu wśród polskich konsumentów wyniósł w kwietniu minus 37,9 proc. Wskaźnik ten obrazuje odsetek badanych oceniających krajową sytuację negatywnie. Dodajmy, że w zeszłym roku procent ankietowanych mających złe zdanie o kierunku rozwoju rodzimej gospodarki wynosił minus 33,5 proc. Tak słabo Polacy nie oceniali krajowej gospodarki już od 4 lat.

Komentarz WGI: Naszym zdaniem tak niska ocena gospodarki wynika przede wszystkim z rosnącego w szybkim tempie poziomu bezrobocia. Trudno się dziwić polskiemu społeczeństwu, jeśli obecnie prawie co szósty Polak pozostaje bez pracy. Niewątpliwie kolejnym czynnikiem, który wpłynął na pogorszenie się nastrojów wśród konsumentów, jest dające się odczuć, spowolnienie gospodarcze oraz sytuacja polityczna, a przede wszystkim działania rządu, które nie są zbyt popularne wśród naszego społeczeństwa.

Ministerstwo Gospodarki za głęboką obniżką stóp

Ministerstwo Gospodarki krytykuje decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych. Swoją opinię argumentuje wynikami badań Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki (DAiP), według którego stopy procentowe w bankach hamują inwestycje oraz wzrost gospodarczy, jeśli znajdują się (jak obecnie)14 proc. powyżej poziomu inflacji.

Komentarz WGI: Zgadzając się z Ministerstwem Gospodarki co do wysokości stóp procentowych, uważamy że stopy są tak wysokie ze względu na politykę fiskalną rządu, która prawie nie istnieje, co zmusza RPP do prowadzenia twardej polityki monetarnej. Rząd z ministerstwami finansów i gospodarki na czele powinien dokonać restrukturyzacji gospodarki, obniżyć podatki i zmniejszyć wydatki rządowe. Wtedy będzie można zarzucać RPP utrzymywanie wysokich stóp procentowych.

Bezrobocie we Francji najniższe od 18 lat

Ministerstwo Pracy podało w piątek dane dotyczące bezrobocia we Francji. Okazało się, że druga co do wielkości gospodarka Eurolandu nadal notuje systematyczny spadek bezrobocia, które w marcu wyniosło zaledwie 8,7 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia obniżyła się we Francji o 0,6 proc, natomiast w stosunku do marca 2000 roku różnica wyniosła 1,3 proc. Mimo faktu, że Przyrost Krajowy Brutto był w III i IV kwartale ubiegłego roku raczej umiarkowany (0,6 i 1,0 proc.) Francja, od czasu przejęcia władzy przez lewicową koalicję w 1997 r., sprawnie prowadzi swoją polityką zwiększania zatrudnienia.

Naszym zdaniem Francja, która do tej pory skutecznie broniła się przed wpływem słabej koniunktury na świecie, będzie musiała w końcu stanąć w obliczu spowolnienia gospodarczego w Stanach i umiarkowanych wyników samej Unii Europejskiej. Mało realne wydaje się więc dalsze pomyślne obniżanie bezrobocia, tym bardziej wobec zapowiadanych redukcji zatrudnienia przede wszystkim w międzynarodowych koncernach operujących na francuskim rynku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy koryguje swoje prognozy

Przedstawiciele MFW ogłosili, że w roku 2001 spodziewają się wzrostu PKB na świecie o 3,2 proc, mimo, że jeszcze na jesieni prognozy zakładały wzrost o 4,2 proc. Tak duża korekta była spowodowana przede wszystkim ujawnieniem silnego spowolnienia amerykańskiej gospodarki, której wzrost na ten rok analitycy szacują na 1,5 proc. Sytuacja w Japonii jest jeszcze gorsza, z tą jednak różnicą, że nie była ona zaskoczeniem, ponieważ marazm gospodarki Nipponu trwa już 10 lat. Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego narzekali również na brak obniżek stóp procentowych w Unii Europejskiej, która mimo, że także odczuwa skutki pogarszającej się koniunktury, nie zdecydowała się jeszcze na obniżkę stóp procentowych.

Przygotowują: dr Richard Mbewe, Jan Tenderenda

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: konsumenci pesymistycznie o gospodarce