WGI: wartość złotego spadła

Przemek Barankiewicz
23-06-2003, 17:41

RYNEK KRAJOWY

Podczas poniedziałkowej sesji wartość naszej waluty spadła. Wraz z deprecjacją kursu EUR/USD cena dolara wzrosła z poziomu 3,8070 do 3,8470, a cena euro również zwyżkowała lecz w mniejszym stopniu, bo z poziomu 4,4100 do 4,4380. Trudno jest wskazać jeden, konkretny powód tej przeceny. Pewną nerwowość na rynku złotego utrzymywała ciągle napięta atmosfera na rynku węgierskim. W czwartek na Węgrzech doszło do niespodziewanej, 200-punktowej podwyżki stóp procentowych. Z kolei podczas poniedziałkowego posiedzenia bank centralny Węgier pozostawił poziom stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Negatywny wpływ na naszą walutę mogły mieć także krytyczne uwagi pod adresem polityki prowadzonej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, które padły ze strony wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego SLD Ryszarda Kalisza oraz szefa polskiej dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza. Kolejnym ciosem dla złotego było obniżenie przez agencję Standard & Poor’s perspektywy dla ratingów dla polskiego zadłużenia, ze stabilnej na negatywną.

Inwestorzy oczekują na decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie poziomu stóp procentowych, która zapadnie na dwudniowym posiedzeniu, rozpoczynającym się we wtorek. Zdania analityków co do możliwej obniżki są podzielone. Część z nich spodziewa się, że bank centralny w obliczu wciąż niesprecyzowanej polityki gospodarczej i braku spójności w rządzie nie dokona obniżki. Większa cześć analityków jest jednak zdania, że mniejszy niż oczekiwano wzrost inflacji oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu skłoni RPP do dokonania 25-pkt. obniżki poziomu stóp procentowych. W kręgu zainteresowania uczestników rynku znajdzie się także wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów, na którym powinny zostać przyjęte zmiany ustawy o podatku PIT, oraz publikowane tego samego dnia dane o PKB za I kwartał oraz inflacji bazowej za maj.

O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 3,8470 złotego, a jedno euro na 4,4310 złotego (odchyl.– 3,50 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Wydaje się, że w najbliższym okresie złoty może być podatny na spadki, tym bardziej, że S&P jako powód obniżenia perspektyw dla polskiego zadłużenia podał prowadzoną przez rząd politykę fiskalną.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY, EUR/JPY

W trakcie poniedziałkowej sesji wartość dolara do jena spadła. Kurs USD/JPY zniżkował z poziomu 118,61 do 117,89. Główną przyczyną spadku ceny „zielonego” była znaczna wyprzedaż na krosie EUR/JPY. Cena wspólnej waluty do jena spadła z 137,45 do 136,00, tj. do najniższego poziomu od 19 maja br. Wpływ na wzrost notowań jena do dolara miał również znaczny popyt zagranicznych inwestorów na akcje największych spółek notowanych na japońskim rynku giełdowym. Główny tokijski indeks Nikkei 225 zwyżkował w poniedziałek o 0,18 proc. Spadek kursu USD/JPY nastąpił pomimo kolejnej werbalnej interwencji ze strony wiceministra finansów ds. międzynarodowych Japonii. Zembei Mizoguchi w ciągu dnia po raz kolejny podkreślił, że rynek walutowy jest uważnie monitorowany oraz, że nie ma powodów do wzmocnienia się jena.

O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 118,15 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Spadek kursu USD/JPY poniżej poziomu 118,00 zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej interwencji na rynku dolarjena. Zalecamy zakupy zielonych w przedziale 117,50-117,80.

EUR/USD

W trakcie poniedziałkowej sesji cena wspólnej waluty do dolara spadła z 1,1605 do 1,1513 i znalazła się na najniższym poziomie od 16 maja br. Dolar zyskał na wartości po tym jak inwestorzy doszli do wniosku, że po opublikowanych w zeszłym tygodniu danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych Bank Rezerwy Federalnej na wtorkowo-środowym posiedzeniu nie powinien obniżyć poziomu stóp procentowych w USA bardziej niż o 25 pkt. bazowych. Dodatkowo, zdaniem dużej części analityków, obniżka ta, choć zwiększa ponownie różnicę w poziomie stóp procentowych pomiędzy Eurolandem a Stanami Zjednoczonymi, może pozytywnie wpłynąć na amerykańską gospodarkę i nastroje inwestorów na Wall Street. Warto przypomnieć, że jeszcze tydzień temu, kiedy to większość inwestorów spodziewała się, że skala „cięcia” poziomu stóp procentowych może być dwukrotnie większa , kurs EUR/USD zwyżkował do 1,1931 i znalazł się tylko 1 pkt poniżej rekordowego poziomu w historii z 27 maja br.

W ciągu dnia nie publikowano ważniejszych danych makroekonomicznych. W dalszej części tygodnia w kręgu zainteresowania inwestorów znajdą się niewątpliwie dane z USA o zaufaniu konsumentów, zamówieniach na dobra trwałego użytku i sprzedaży domów oraz z Niemiec o inflacji i wartości indeksu Ifo.

O godz. 15.50 jedno euro wyceniane było na 1,1518 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Zmiany na krosie EUR/USD zależą od środowej decyzji FED. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że poziom stóp procentowych w USA zostanie obniżony o 25 pkt bazowych. Z punktu widzenia wyniku posiedzenia FED bardzo ważne będą publikowane we wtorek dane o zaufaniu amerykańskich konsumentów za czerwiec. Rynek oczekuje spadku wartości indeksu je opisującego.

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: wartość złotego spadła