WGI: złotego czeka wkrótce stabilizacja

opublikowano: 11-04-2003, 17:43

Początek piątkowej sesji przyniósł lekki wzrost kursów. Kurs dolara do złotego znalazł się powyżej poziomu 3,96, a euro do złotego w okolicach 4,28. Krajowa waluta zdołała jednak odrobić większą część strat do końca sesji. Po południu kurs dolara do złotego ustabilizował się w okolicach 3,9550, natomiast kurs euro do złotego znalazł się na poziomie 4,25. Po publikacji dobrych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych spadł gwałtownie kurs euro do dolara na rynku międzynarodowym. Spowodowało to lekki wzrost kursu USD/PLN, który znalazł się nieco powyżej 3,96. Spadł natomiast kurs EUR/PLN. Znalazł się on po południu w przedziale 4,23 – 4,24. W ciągu dnia ukazała się wypowiedź wiceprezesa NBP Bratkowskiego, który powiedział, że program Kołodki nie sprzyja szybkiemu wejściu do strefy euro. Wiceprezes NBP skrytykował również plany uwolnienia rezerwy rewaluacyjnej. Pomysł jej uwolnienia popiera natomiast doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski. Jego zdaniem można ją wykorzystać, ale mniejszą kwotę niż proponuje minister Kołodko.

O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 3,9575 złotego, a jedno euro na 4,2525 złotego (odchyl.– 4,20 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: W przyszłym tygodniu rynek oczekuje na dane dotyczące marcowej inflacji. Inwestorzy spodziewają się wzrostu wskaźnika rok do roku o 0,5 proc. Uważamy, że popyt na złotego się utrzyma. Odchylenie powinno znajdować się poniżej -4 proc. Nominalne kursy podążać będą w ślad za kursem EUR/USD, który po lepszych od oczekiwań danych makro ze Stanów Zjednoczonych może spadać. Powinno przekładać się to na dalszy spadek kursu EUR/PLN i stabilizację, względnie lekki wzrost kursu USD/PLN.

Strategia: Wstrzymaj się z transakcjami

USD/JPY, EUR/JPY

Piątkowa sesja przyniosła silny wzrost notowań amerykańskiej waluty do jena. Kurs USD/JPY w ciągu dnia zwyżkował z poziomu 119,55 do 120,85. 130-pkt aprecjacja zielonego została przede wszystkim wywołana zaskakująco dobrymi danymi makro, które napłynęły w ciągu ostatnich dwóch dni z gospodarki Stanów Zjednoczonych.

O godz. 16.20 jeden dolar wyceniany był na 120,40 jena.

Krótkoterminowa prognoza: W przypadku udanego pokonania przez kurs USD/JPY technicznego wsparcia w okolicy poziomu 120,90 możliwe są dalsze zwyżki ceny dolara do jena nawet do 121,50.

Strategia: Kupuj dolary po 120,20/40; Stop loss 120,00 / Take profit 121,35

EUR/USD

Podczas piątkowej sesji notowania europejskiej waluty do dolara znacznie spadły. Kurs EUR/USD zniżkował z poziomu 1,0790 do 1,0695. Nie sprawdziły się obawy inwestorów o to, że publikowane pod koniec tygodnia dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych pokażą pogarszającą się kondycję amerykańskiej gospodarki.

Już w czwartek uczestnicy rynku zostali mile zaskoczeni informacjami o spadku deficytu handlowego w lutym i zmniejszeniu się liczby nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek napłynęły kolejne dobre dane. O godz. 14:30 Departament Handlu opublikował zaskakująco dobre wyniki sprzedaży detalicznej. Jej wzrost w marcu był 3,5-krotnie wyższy niż oczekiwano i wyniósł 2,1 proc. Z kolei wzrost po odliczeniu sprzedaży samochodów wyniósł 1,1 proc. i był prawie trzykrotnie wyższy od prognozowanego. Z kolei o godz. 15:45 okazało się, że nastroje konsumentów na początku kwietnia uległy znacznej poprawie. Wartość indeksu sporządzanego przez Uniwersytet Michigan wzrosła do 83,2 pkt z 77,6 pkt w marcu i była o 5,1 pkt wyższa niż prognozowano.

O godz. 16.20 jedno euro wyceniane było na 1,0745 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Rynek oczekuje na wynik weekendowego posiedzenia ministrów finansów państw grupy G7. Głównym tematem rozmów będzie prawdopodobnie kwestia odbudowy Iraku, a sprawa kursów walutowych nie będzie poruszana. Wydaje się, że kurs EUR/USD w krótkim okresie może jeszcze nieco zniżkować.

Strategia: Sprzedawaj euro po 1,0740/60; Stop loss 1,0780 / Take profit 1,0675

Kalendarium

Poniedziałek 14/04/03

14:30 Wielkość zapasów w przemyśle za luty- USA

16.00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu – Polska

16.00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu – Polska

16.00 Podaż pieniądza M3 i czynniki jego kreacji za marzec - Polska

Przygotowali: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złotego czeka wkrótce stabilizacja