WGI: Złoty trochę mocniejszy

opublikowano: 07-04-2003, 16:24

W poniedziałek wartość naszej waluty nieznacznie wzrosła. Inwestorzy podobnie jak pod koniec zeszłego tygodnia większą uwagę zwracali na wydarzenia na rynku międzynarodowym, w tym przede wszystkim na udany dla wojsk sprzymierzonych przebieg wojny w Iraku, niż na te na rynku krajowym, gdzie od kilku już dni panuje dość spokojna atmosfera. W ciągu dnia wraz ze znacznym spadkiem kursu EUR/USD cena euro zniżkowała z poziomu 4,3535 do 4,3170. Cena dolara poruszała się w okolicy poziomu 4,08 – 4,09.

Podczas poniedziałkowej aukcji 13- i 52-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1,3 mld złotych popyt inwestorów na zaoferowane przez Ministerstwo Finansów instrumenty 2,3-krotnie przewyższył podaż i wyniósł 2,989 mld złotych.

O godz. 15.20 jeden dolar wyceniany był na 4,0825 złotego, a jedno euro na 4,3260 złotego (odchyl.– 1,9 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: Wydaje się, że wraz z dalszym spadkiem kursu EUR/USD cena euro do złotego już niedługo może znaleźć się poniżej poziomu 4,30. Taką sytuację należy jednak naszym zdaniem wykorzystać do ponownego zajęcia długiej pozycji w wspólnej walucie.

USD/JPY, EUR/JPY

Podczas poniedziałkowego handlu notowania amerykańskiej waluty do jena wzrosły o ponad 60 pkt. z poziomu 120,27 do 120,89, tj. do najwyższego poziomu od 24 marca br. Zwiększony popyt na dolary był przede wszystkim wynikiem przekonania inwestorów o tym, że wojna w Iraku już niedługo może się zakończyć. W poniedziałek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Bank of Japan. Większość analityków oczekuje, że nie zdecyduje się on na wprowadzenie ważniejszych zmian w prowadzonej obecnie polityce pieniężnej.

O godz. 15.20 jeden dolar wyceniany był na 120,55 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Zakładając dalszy, szybki przebieg wojny w Iraku należy oczekiwać wzrostu kursu USD/JPY w okolice poziomu 121,50.

EUR/USD

Poniedziałkowa sesja przyniosła znaczny wzrost notowań amerykańskiej waluty do euro. Kurs EUR/USD zniżkował o ponad 100 pkt z poziomu 1,0675 do 1,0560. Sukcesy wojsk koalicyjnych w Iraku wzmocniły wśród inwestorów przekonanie, że wojna nie potrwa już długo. Poprawa nastrojów zwiększyła popyt na dolary. W poniedziałek Amerykanie wkroczyli do centrum Bagdadu, zajmując m.in. kilka pałaców Saddama Husajna. Brytyjczycy poinformowali o zajęciu na dobre Basry oraz o znalezieniu zwłok „Chemicznego Ali’ego” odpowiedzialnego za użycie trujących gazów przeciw Kurdom pod koniec lat 80-tych.

O godz. 15.20 jedno euro wyceniane było na 1,0595 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Wydaje się, że w przypadku utrzymania przez wojska sprzymierzone obecnego, błyskawicznego tempa zajmowania pozycji w Bagdadzie kurs EUR/USD powinien dalej zniżkować w kierunku poziomu 1,0505.

10:30 Produkcja przemysłowa za luty - Niemcy

16:00 Zapasy hurtowników za luty - USA

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: Złoty trochę mocniejszy