WIAB: szkolenia z e-podpisem

Kamil Kosiński
opublikowano: 07-08-2002, 00:00

Identyfikowanie użytkownika z wykorzystaniem podpisu elektronicznego kojarzy się głównie z bankowością i handlem internetowym. Tymczasem Wirtualna Internetowa Akademia Biznesu postanowiła korzystać z tej metody do identyfikacji klientów korzystających ze szkoleń.

Wirtualna Internetowa Akademia Biznesu prowadzi szkolenia przy użyciu nowoczesnych technologii. Obecnie jedną z nich będzie podpis elektroniczny, oparty na systemie zarządzania certyfikatami kluczy publicznych Szafir, którego twórcą jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

— Do tej pory naszymi klientami były głównie banki, wykorzystujące podpis elektroniczny w rozliczeniach międzybankowych w systemie Elixir — zaznacza Elżbieta Włodarczyk, kierownik ośrodka zarządzania kluczami w Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Obecnie wszyscy uczestnicy szkoleń internetowych WIAB będą wyposażani w czytniki kart kryptograficznych wraz z kartami. Każda karta będzie zawierać parę unikalnych kluczy oraz certyfikat klucza publicznego wystawiony dla uczestnika przez system Szafir. Karta i czytnik współpracują z przeglądarką Internet Explorer. Takie rozwiązanie ma gwarantować, że nikt niepowołany nie ma dostępu do wykupionego przez klienta szkolenia. W praktyce oznacza to, że uczestnicy kursów podpisujący prace i testy sprawdzające podpisem elektronicznym, mają tym samym pewność, że odczyta je jedynie osoba do tego uprawniona. Z drugiej strony trenerzy mają gwarancję, że osoba niepowołana nie może zmienić treści testu, podszyć się pod kursanta czy podejrzeć wyniki egzaminu.

— Zdecydowaliśmy się na system Szafir Krajowej Izby Rozliczeniowej, gdyż funkcjonuje on już od lat w systemie rozliczeń międzybankowych i sprawdza się tam doskonale. Jeśli technologia podpisu elektronicznego KIR gwarantuje wiarygodność transakcji pomiędzy bankami, to jestem przekonany, że będzie równie skutecznie służyła naszym klientom — zaznacza Krzysztof Żakowski, dyrektor generalny Wirtualnej Internetowej Akademii Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / WIAB: szkolenia z e-podpisem