Wiara w Senat

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 25-02-2004, 00:00

Co najmniej 613 mln zł będą kosztowały budżet przyjęte przez Sejm poprawki do ustawy o VAT. To obliczenia Ministerstwa Finansów.

Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów resort finansów przedstawił informacje o skutkach uchwalonych przez Sejm kilkudziesięciu poprawek do ustawy o VAT. Ministerstwo obliczyło, że tylko te zmiany, które prowadzą do obniżenia stawek, spowodują uszczuplenie dochodów budżetu o 613 mln zł.

— Minister finansów powiedział jednocześnie, że jeżeli poprawki tworzą luki w prawie, to trudno oszacować przyniesione przez nie straty — twierdzi wicepremier Hausner.

Zapewnia jednak, że łączne ubytki nie powinny przekraczać „kilkuset milionów złotych”. To głównie zasługa możliwości odliczania całego VAT od zakupionych aut.

Wicepremier liczy na to, że do rezygnacji z części sejmowych poprawek uda się przekonać Senat. Niepokoją go trzy rodzaje zmian:

- te, które są niezgodne z traktatem akcesyjnym i prawem wspólnotowym;

- te, które wprowadzają niespójności i luki prawne;

- te, które powodują znaczące uszczerbki budżetowe

— Zwrócimy na to wszystko uwagę senatorów. Będziemy analizować, na co pozwala nam prawo unijne. Nie będziemy się jednak upierać przy każdej ze spraw, jeżeli Bruksela będzie elastyczna — mówi wicepremier.

Wśród kwestii, przy których rząd nie będzie się upierał, Jerzy Hausner wymienił opodatkowanie internetu.

Premier Miller podkreślił, że radość posłów i części mediów po głosowaniach w Sejmie była nieuzasadniona, ponieważ „było to głosowanie przeciwko budżetowi państwa”.

— Jeżeli do budżetu nie wpłynie określona kwota, to być może dla kogoś zabraknie — twierdzi premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wiara w Senat