Wiceprezes Jukosu zwolniony za kaucją 50 mln rubli

PAP
opublikowano: 30-12-2008, 20:57

Rosyjskie władze uchyliły we wtorek areszt byłemu wiceprezesowi rosyjskiego koncernu naftowego Jukos Wasilijowi Aleksanianowi, choremu na raka i AIDS. Został zwolniony za kaucją 50 mln rubli (1,4 mln euro). W ciężkim stanie przebywa w szpitalu, lecz już nie pod strażą.

Podczas śledztwa i wstępnych czynności procesowych wyszło na jaw, że 36-letni Aleksanian cierpi na AIDS, nowotwór węzłów chłonnych, zaćmę i gruźlicę. Jego adwokaci wielokrotnie wnioskowali o przeniesienia go ze szpitala więziennego do cywilnej kliniki.

W lutym sąd zawiesił proces Aleksaniana, który otrzymał zgodę na przeniesienie ze szpitala więziennego na leczenie do specjalistycznej kliniki, o co od dawna zabiegał. Apelowali o to także jego adwokaci i przedstawiciele rosyjskiej opozycji. Przy chorym ustanowiono jednak strażników. W marcu sąd odmówił uchylenia aresztu wobec niego, mimo że poręczenie za chorego składało wiele znanych osób ze świata kultury.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał 22 grudnia, że rosyjskie władze pogwałciły wobec niego prawa człowieka, nie zapewniając mu w więzieniu odpowiedniego leczenia.

Aleksanian był oskarżony o zagarnięcie mienia na kwotę 12 mld rubli (ok. 490 mln dolarów), pranie brudnych pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków. Nie przyznawał się do tych zarzutów, uznając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane