Wiceprezes Solarisa z zarzutami

opublikowano: 13-12-2018, 22:00

Prokuratura oskarża dwóch menedżerów wielkopolskiego producenta autobusów o niegospodarność i pranie pieniędzy.

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali pod Poznaniem wiceprezesa Solaris Bus & Coach, a w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. Akcja była przeprowadzona we współpracy z łotewską służbą antykorupcyjną KNAB, która w Rydze zatrzymała cztery osoby, w tym dyrektora odpowiedzialnego za przetargi w lokalnej miejskiej spółce komunikacyjnej Rigas Satiksme. Służby antykorupcyjne twierdzą, że przedstawiciele Solarisa przekazali mu 800 tys. EUR za załatwienie dostaw blisko 200 autobusów i trolejbusów do Rygi. Pieniądze miały być „przeprane” w transzach pod pozorem płatności za fikcyjne usługi konsultingowe poprzez łańcuszek podstawionych spółek z Łotwy, Cypru, Hongkongu i Chin. Prokuratura Regionalna w Poznaniu postawiła menedżerom Solarisa zarzuty niegospodarności i prania pieniędzy, wnioskując o tymczasowe aresztowanie. Przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz ich biura w siedzibie Solarisa pod Poznaniem.

— 11 grudnia funkcjonariusze CBA zwrócili się z prośbą o udostępnienie informacji. Solaris i jego pracownicy dobrowolnie wydali dokumenty i współpracują z funkcjonariuszami. Solaris nie jest uprawniony do udzielania informacji na temat zakresu i charakteru danych, o które wystąpiono, gdyż są objęte tajemnicą postępowania. Solaris nie akceptuje jakichkolwiek zachowań swoich pracowników, spółek zależnych czy powiązanych z nim interesariuszy, które mogłyby być uznane za nielegalne — komentuje Mateusz Figaszewski, rzecznik Solarisa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane