Wiceszef SNB: nie wykluczamy dalszych podwyżek stóp

opublikowano: 24-01-2023, 20:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Martin Schlegel, wiceszef Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) powiedział, że jest zbyt wcześnie aby twierdzić, że inflacja nie jest już problemem w kraju, informuje Reuters.

Inflacja wyniosła 2,8 proc. w Szwajcarii w ubiegłym roku. Według prognoz, w 2023 roku ma spaść do 2,4 proc., a w 2024 roku do 1,8 proc. Oczekiwane słabnięcie dynamiki cen nie spowodowało zmiany nastawienia banku centralnego, którego cel inflacyjny to 2,0 proc.

- Obecnie nie wykluczamy dalszych podwyżek stóp procentowych – powiedział Schlegel we wtorek w Zurychu. – Utrzymanie stabilności cen ma absolutny cel dla SNB – dodał.

Reuters przypomina, że w 2022 roku bank centralny trzykrotnie podwyższał stopy procentowe w Szwajcarii i główna wynosi obecnie 1,0 proc. Ekonomiści Credit Suisse podwyższyli prognozę podwyżek stóp w Szwajcarii i uważają, że w marcu główna będzie wynosić 1,5 proc. wobec dotychczas oczekiwanych 1,25 proc. Prognozują, że SNB podwyższy ją następnie do 1,75 proc. w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane