Widełki Grajewa są dość szerokie

Sebastian Gawłowski
31-07-2007, 00:00

spółka dnia Rosyjska inwestycja i popyt na meble napędzają wyniki producenta płyt wiórowych.

Producent płyt wiórowych jutro opublikuje wyniki z drugiego kwartału tego roku. Będzie interesująco, gdyż prognozy sporządzone przez biura maklerskie różnią się wyraźnie. Kurs Grajewa w ostatnim czasie zachowuje się nieco lepiej od rynku i spokojnie czeka na publikację rezultatów. Strata zaledwie 3 proc. w ciągu ostatnich pięciu sesji to niewiele na tle spadających indeksów i nurkujących cen średniaków i deweloperów. Nieważne, czy spółka przebije prognozy, czy poda słabsze zyski niż rok wcześniej. Inwestorzy i tak doceniają Grajewo za silne fundamenty i efektywną strategię rozwoju.

Szacunki DM PKO BP dla przychodów Grajewa w drugim kwartale wynoszą 368 mln zł, co oznacza dynamikę 43 proc. rok do roku. Tymczasem prognoza brokera dla zysku netto to 31 mln zł (wzrost o 11 proc.). Millennium DM szacuje sprzedaż Grajewa w tym okresie na 351,2 mln zł (wzrost o 36,3 proc.), a zysk netto na 23,3 mln zł, co oznacza regres wobec tego samego okresu 2006 r. o 17,4 proc. Analitycy wskazują, że istotny wpływ, szczególnie na poziomie sprzedaży, na tegoroczne rezultaty wywiera uruchomiona w ubiegłym roku rosyjska fabryka. Według Millennium DM doda ona około 55 mln zł sprzedaży.

Zdaniem specjalistów tego biura, na osłabienie wyniku operacyjnego i netto wpłynie umacniający się złoty, wzrost cen drewna w „systemie e-drewno” i zawiązanie rezerw na upadłą firmę Schieder. Z kolei DM PKO BP zauważa, że koniunktura na rynku płyt i wysoki popyt, szczególnie w branży meblarskiej, sprawiają, że spółka może sobie pozwolić na podniesienie cen swoich wyrobów. Mimo wzrostu amortyzacji oraz umocnienia złotego ten broker spodziewa się poprawy

wypracowywanych zysków spółki.

Oba biura zgodnie oceniają, że długo oczekiwane zakończenie przejęcia Prospanu nastąpiło za późno, by wpłynąć korzystnie na wyniki Grajewa. Prospan jest w pełni konsolidowany dopiero od czerwca. Millennium uważa, że „niepełna konsolidacja” wyników Prospanu wpłynie negatywnie na rezultaty II kwartału. Za to analitycy DM PKO BP przypominają, że emitent nabył pakiet tej spółki po cenie, dla której wskaźnik P/E z ubiegłego roku wynosi jedynie 10,6, a więc jest bardzo atrakcyjny na tle rynku.

W rezultacie spółka ma pełną kontrolę nad Prospanem. Obecnie firma przygotowuje się do wchłonięcia przejętego podmiotu, co ma zaowocować oszczędnościami. Specjaliści DM PKO BP przypominają również, że Grajewo systematycznie inwestuje. Rozpoczęło w lipcu produkcję nowego asortymentu płyt, tzw. MDF. Plany obejmują dalsze inwestycje w nową fabrykę w Rosji oraz kolejne przejęcia. Specjaliści pozytywnie oceniają szanse realizacji przez Grajewo tegorocznej prognozy 145 mln zł zysku netto.

co dalej

DLA CIERPLIWYCH

Przy założonej prognozie szacunkowa wartość P/E kształtuje się w okolicach 26. Spółka jest od dawna doceniona przez rynek. Ze względu na plany inwestycyjne i politykę dywidendową to atrakcyjna opcja dla długoterminowego inwestora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Widełki Grajewa są dość szerokie