Widzimisię Trumpa

  • Marek Rogalski
opublikowano: 09-12-2019, 11:15

Ten tydzień będzie obfitował w wiele publikacji makro, w tym posiedzeń kluczowych banków centralnych, ale to nie to będzie kluczowe.

Chodzi o 15 grudnia i cła na chińskie produkty. Czy Donald Trump zrealizuje swoją „obietnicę” i wprowadzi wyższe stawki nie bacząc na to, że może to jeszcze bardziej pogorszyć wzajemne relacje napięte po ostatnich działaniach Kongresu (ustawy dot. Hong-Kongu i Ujgurów), ale i też popsuć nastroje na rynkach akcji? Nie można tego wykluczyć, gdyż przekładanie terminu byłoby w pewnym sensie oznaką słabości prezydenta USA i mocnym sygnałem dla Chin, które są dość trudnym partnerem w negocjacjach. Myślę, że Trump i jego ekipa już zdecydowali – zastanawiają się jedynie jak opakować tą informację, aby zminimalizować jej negatywne skutki dla rynków finansowych…

Z drugiej strony ostatnie dane Departamentu Pracy USA, a także wyliczenia Uniwersytetu Michigan dotyczące nastrojów konsumenckich pokazały, że gospodarka ma się dobrze mimo niepokojących wskazań płynących ze strony indeksów ISM. Rynki akcji są natomiast przy rocznych szczytach. Do czego zmierzam? Wojna handlowa jak na razie bardziej dotknęła Chiny, niż USA i Trump może kupić ten tok rozumowania, pozwalając sobie na dalsze wywieranie presji na Pekin poprzez wyższe cła.
 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy