Więcej ABM Solid na drogach

ANP
29-09-2009, 00:00

W portfelu budowlanej spółki są umowy za ponad 500 mln zł. Ale to nie jest jej ostatnie słowo.

W portfelu budowlanej spółki są umowy za ponad 500 mln zł. Ale to nie jest jej ostatnie słowo.

Portfel zleceń ABM Solid, specjalizującego się m.in. w budownictwie przemysłowym, opiewa na 524 mln zł.

— Z tej kwoty 147 mln zł przypadnie na 2010 r. Oczekujemy, że do końca roku portfel urośnie. Przeszliśmy m.in. prekwalifikacje na budowę trzech odcinków autostrady A4 Szarów — Tarnów. Każdy z nich opiewa na kwoty rzędu kilkuset milionów złotych — mówi Marek Pawlik, prezes ABM Solid.

Termin złożenia ofert cenowych przez wybrane firmy przypada w październiku.

— Mam nadzieję, że firmy zaproponują ceny rynkowe. W budownictwie drogowym rentowność wynosi obecnie do 8 proc., a w kolejowym do 10 proc. Zakładam, że marże nie będą niższe, a nawet wzrosną. Kontraktów jest sporo, a firmy mają wypełnione portfele i z tego względu nie sądzę, by obniżały ceny — twierdzi Marek Pawlik.

Zmiany w portfelu

Jego zdaniem, koniunktura w branży budowlanej powinna się poprawić, choćby dzięki zastrzykowi pieniędzy z Unii Europejskiej dla budownictwa drogowego (121 mld zł) i kolejowego (40 mld zł).

W portfelu grupy ABM Solid coraz więcej jest zleceń inżynieryjnych, z zakresu ochrony środowiska i energetyki, mniej z budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego.

— Odczuwamy tu brak zleceń. To skutek kryzysu, który dotknął głównie inwestorów prywatnych. Wiele projektów jest przesuwanych w czasie. Spodziewam się, że w przyszłym roku w segmencie przemysłowym poprawi się sytuacja — uważa prezes ABM Solid.

Zapowiada, że tegoroczne jednostkowe wyniki ABM Solid będą lepsze niż w 2008 r. na poziomie przychodów i zysków. Wówczas wyniosły odpowiednio: 328,09 mln zł i 8,85 mln zł. O skonsolidowanych nie chce się wypowiadać. Po półroczu grupa miała 146,34 mln zł sprzedaży i 282 tys. zł zysku wobec odpowiednio: 165,43 i 4,62 mln zł r/r.

— Obciążają nas wyniki spółki zależnej — Resbudu. Sytuacja firmy poprawia się, ale w tym roku nie uda się radykalnie zwiększyć jej wyników. Od dwóch lat straty przynosi działalność deweloperska. Jest na wczesnym etapie rozwoju — dodaje Marek Pawlik.

Zakupowe plany

ABM Solid nie zrezygnował z akwizycji.

— Rynek wygląda zupełnie inaczej niż w 2008 r. Jest szereg firm, które można kupić. Rozmawiamy z kilkoma firmami z sektora budownictwa inżynieryjnego i ogólnego. Jest szansa na sfinalizowanie akwizycji w najbliższych miesiącach — zapowiada prezes ABM Solid.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Więcej ABM Solid na drogach