Więcej bankrutów w usługach

opublikowano: 01-10-2014, 00:00

W pierwszych trzech kwartałach tego roku zbankrutowało 619 podmiotów — informuje Coface na podstawie dat wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości.

To o ok. 9 proc. mniej niż rok temu o tej samej porze. Ponadto, to ciągle prawie dwa razy więcej niż w pierwszych kwartałach przedkryzysowego 2008 r. Wyraźny spadek upadłości po 9 miesiącach tego roku odnotowano w produkcji — aż o 23 proc., a także w budownictwie — o 26 proc. O 20 proc. więcej bankructw pojawiło się natomiast w usługach. Nadal jednak produkcja dominuje wśród branż z największą liczbą upadłości (26,7 proc.). Na drugim miejscu jest handel (26,3 proc.), a na trzecim kategoria pozostałych branż, w tym głównie usług (21,6 proc.). Budownictwo jest dopiero na czwartej pozycji. Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface’a w Polsce, liczba upadłości do końca tego roku powinna się ustabilizować na poziomie zbliżonym do wyniku za cały 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane