Więcej działań, mniej czczych deklaracji

Andrzej Malinowski prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich
opublikowano: 08-02-2008, 00:00

Zapowiedziane przez premiera Donalda Tuska przekazanie miastom gospodarzom mistrzostw Europy w piłce nożnej dotacji z budżetu państwa w wysokości jednej trzeciej kosztów budowy stadionów — to krok w dobrym kierunku. Jako twórców Koalicji Polskich i Ukraińskich Przedsiębiorców na rzecz Euro 2012, cieszy nas również deklaracja bardziej zdecydowanego włączenia się ministra infrastruktury w proces przygotowania imprezy. Wybudowanie stadionów nie wystarczy, trzeba również na nie dojechać.

Po konferencji prasowej szefa rządu można odnieść wrażenie, iż przygotowania do imprezy idą sprawnie i zgodnie z planem. Tymczasem niedawno UEFA dość jednoznacznie skrytykowała nasze dotychczasowe „dokonania”, wypominając chaos organizacyjny i zbyt duży wpływ polityki na cykl przygotowania imprezy. Wielokrotnie wskazywaliśmy bariery utrudniające właściwe przygotowanie domistrzostw oraz prezentowaliśmy możliwości ich usunięcia. Sygnalizowaliśmy, że złe prawo budowlane przedłuży czas realizacji niezbędnych inwestycji (ich formalne przygotowanie zajmuje niekiedy nawet połowę czasu trwania całej inwestycji). Problem ten dodatkowo potęguje brak planów zagospodarowania przestrzennego, który znacznie wydłuża procedury. Należy również usprawnić obrót nieruchomościami gruntowymi. Trzeba maksymalnie odformalizować tę procedurę, oczywiście z pełnym poszanowaniem konstytucyjnego prawa ochrony własności.

Do przygotowania mistrzostw konieczne jest wykorzystanie instytucji partnerstwa publiczno-prywatnego. Model PPP z powodzeniem wykorzystuje się na zachodzie Europy do realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Niestety, w Polsce przez ponad dwa lata obowiązywania ustawy zawarto jedynie kilkanaście umów o partnerstwo publiczno-prywatne, na dodatek o charakterze lokalnym. Powodem są nie tylko wady ustawy ale także niechętna wobec współpracy z sektorem prywatnym postawa władz. Tymczasem w Wielkiej Brytanii w ostatnich 15 latach zrealizowano ponad 800 projektów PPP: dróg, mostów, portów, szpitali, szkół i stadionów. Koszty budowy i utrzymania obiektów okazały się znacznie niższe, niż gdyby były one finansowane jedynie z pieniędzy sektora publicznego.

Na polsko-ukraińskiej drodze do mistrzostwwciąż przeważają bariery. Nie usuniemy ich nawet najbardziej optymistycznymi konferencjami prasowymi. Niezbędne są szybkie zmiany w konkretnych ustawach. I takie właśnie działania powinny być priorytetem parlamentarzystów i członków rządu, zaangażowanych w przygotowania do imprezy.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Polecane