Więcej grantów na rozwiązania cyfrowe

opublikowano: 22-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PARP dorzuciła trochę pieniędzy dla MŚP, które chcą konkurować technologiami. Dofinansowanie otrzyma 726 firm.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Ilu przedsiębiorców otrzymało granty w ramach konkursu „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji Bony na cyfryzację”
  • Jakie warunki naboru musieli spełnić
  • Co sfinansują dotacje

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zwiększyli budżet naboru dotacyjnego dla firm, które chcą wdrażać rozwiązania cyfrowe. Pierwotnie w puli konkursu „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację” było 110 mln zł. Ostatecznie do przedsiębiorców, którzy wykorzystują technologie do rozwoju firm, popłyną granty w wysokości 156 mln zł. To oznacza, że sporo projektów z listy rezerwowej otrzyma dofinansowanie.

– Technologie cyfrowe są sposobem na zwiększenie wydajności i konkurencyjność firm. Granty w ramach konkursu Bony na cyfryzację dostanie w sumie 726 przedsiębiorców. Przeznaczą je na zakup oprogramowania i usług programistycznych. Ponadto dotacje pokryją koszty usług doradczych i szkoleniowych pomocnych przy wdrażaniu nowych rozwiązań cyfrowych – mówi Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Podkreśla, że średnia wartość wybranych do wsparcia projektów wynosi 215 tys. zł. Najwięcej z nich prowadzą mikro- i średnie firmy. Najczęściej działają w sektorach edukacji, hotelarskim i gastronomicznym.

Warto zaznaczyć, że wydatki na zakupu usług programistycznych lub gotowego oprogramowania były obligatoryjnym elementem projektu. Ich minimalna wartość musiała wynieść 60 tys. zł. Natomiast przedsięwzięcie mogło, ale nie musiało uwzględniać zakupu środków trwałych, usług doradczych i szkoleniowych. Maksymalna ich wartość to 150 tys. zł.

Poznaj program warsztatu “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku” >>

W tym konkursie PARP przyznaje dotacje w formie ryczałtu skalkulowanego przez przedsiębiorcę na podstawie szacunku wydatków do poniesienia w ramach przedsięwzięcia. Będzie on rozliczany również w formie ryczałtu. Przedstawiciele agencji nie wymagają przedstawiania dokumentów potwierdzających postęp finansowy przedsięwzięcia. Natomiast biorą pod uwagę dokumenty dotyczące zrealizowania przez przedsiębiorcę tzw. postępu rzeczowego projektu. Istotne jest to, aby beneficjent osiągnął zakładany cel przedsięwzięcia i jego wskaźniki. Chodzi o wykazanie, że projekt przyczyni się do rozwoju biznesu. Ważny jest też związek przedsięwzięcia z planami rozwojowymi firmy. Powinien przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa lub usprawnienia zachodzących w nim procesów.

Dla kogo wsparcie

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.

Na co dofinansowanie

• zakup usług programistycznych lub gotowego oprogramowania

• nabycie środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego lub związanego z przesyłem i magazynowaniem danych, a także usług doradczych (m.in. technologicznych, biznesowych i prawnych)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane