Więcej pieniędzy idzie na leki

opublikowano: 08-01-2018, 22:00

Zostawiamy coraz więcej pieniędzy w kieszeniach farmaceutów.

Według najnowszego raportu „Rynek farmaceutyczny w 2017 r.”, przygotowanego przez firmę badawczą Iqvia (dawne IMS Health i Quintiles), Polacy przy wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia wydali w aptekach stacjonarnych (w tym szpitalnych) i internetowych 38,3 mld zł, czyli o 1,8 mld zł więcej niż rok wcześniej. Największy udział we wzroście miała sprzedaż leków i produktów bez recepty (m.in. witamin i minerałów, a także produktów stosowanych w przeziębieniu), która zwiększyła się o 0,72 mld zł. W Polsce działa 14,9 tys. aptek.

To o ponad 200 więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku rynkiem wstrząsnęła nowelizacja prawa farmaceutycznego, wprowadzająca regułę apteki dla aptekarza i ograniczająca ekspansję sieci. Efekty nowych regulacji zaczynają być widoczne w statystykach. „Wpływ regulacji jest jeszcze trudny do rzetelnego oszacowania ze względu na krótki czas obowiązywania, a także dużą liczbę wniosków o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki tuż przed wejściem w życie nowego prawa.

Wydaje się, że regulacja odwróciła dotychczasowy wzrostowy trend liczby aptek. Od dłuższego czasu liczba aptek nieustannie rosła. Jednak październik 2017 r. przyniósł zmianę w tym obszarze. Po raz pierwszy od wielu miesięcy liczba aptek spadła i w porównaniu do września zmniejszyła się o 40. Kolejne miesiące utrzymały ten spadek — w listopadzie było mniej o 34, a w grudniu o 42 apteki” — podaje Iqvia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy