Więcej śmigieł ze Śląska

MICH, MAG
opublikowano: 16-01-2012, 00:00

Za 50 mln zł w katowickiej strefie Euros zbuduje trzecią fabrykę w Polsce, choć nie ma tu klientów.

Nowy zakład produkujący śmigła do elektrowni wiatrowych ma powstać w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wybuduje go niemiecka spółka Euros, która posiada już w Polsce dwie fabryki, obie na Śląsku — w Ustroniu i Warszowicach. Właśnie ogłosiła przetarg na wykonawcę nowej, wartej 50 mln zł, inwestycji. Oferty można składać do 20 lutego, procedura jest otwarta, a kryterium udzielenia zamówienia jest oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem ceny (waga 85) i terminu wykonania (waga 15). Wykonawca musi zdążyć do końca 2012 r.

— Produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć w 2013 r. Nie wiemy jeszcze, ile osób w niej zatrudnimy — mówi Mariusz Duda, prokurent Euros Polska. W katowickiej strefie spółka posiada dwa zezwolenia. Pierwsze otrzymała w 2006 r., zainwestowała 11 mln zł i zatrudnia 27 osób, choć obiecywała 90. W 2009 r. dostała zezwolenie, w którym deklarowała 50 mln zł inwestycji i zatrudnienie 200 osób. Nie zrealizowała projektu i trwa procedura cofnięcia zezwolenia. Euros ma też od 2010 r. zezwolenie na inwestycję w Łódzkiej Specjalnej Strefie

Ekonomicznej, gdzie obiecał wydać 1,5 mln zł i zatrudnić 19 osób w zakładzie, m.in. konstrukcji stalowych i świetlików dachowych. Inwestycję ma zrealizować do 2014 r. Chociaż polski Euros dostarcza od 12 lat śmigła do wiatraków na całym świecie, m.in. do Korei, Niemiec, Argentyny, Szwecji czy Hiszpanii, jeszcze nie miał żadnego polskiego odbiorcy. Czy nowy zakład to odmieni — nie wiadomo, bo spółka nie ujawnia szczegółów rozwoju w Polsce, choć liczy na zwiększenie zamówień.

— Po zapaści w inwestycjach wiatrowych spowodowanej kryzysem gospodarczym popyt zaczyna się odbudowywać — twierdzi Mariusz Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH, MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu