Więcej wiatru w żagle RWE

opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Moc zainstalowana w parku wiatrowym w Nowym Stawie koło Gdańska wzrośnie o 28 MW, osiągając 73 MW.

Dzięki takim inwestycjom RWE zwiększy w tym roku swój portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Pozwoli to zasilić 250 tys. gospodarstw domowych w energię elektryczną. Turbiny w Nowym Stawie wytworzyły w zeszłym roku ponad 120 tys. MWh energii elektrycznej, co jest równoznaczne z przekroczeniem planu. Do końca grudnia stanie tam 14 kolejnych wiatraków wyprodukowanych przez firmę Senvion, każda o mocy 2 MW. Nowe generatory, wysokie na około 150 metrów i wyposażone w wirniki o średnicy 100 metrów, zostaną połączone z siecią elektroenergetyczną, a dokładniez istniejącymi liniami wysokiego napięcia wchodzącymi do stacji elektroenergetycznej w Malborku. W rezultacie pomorska farma będzie produkować zieloną energię wystarczająca do zasilenia 94 tys. mieszkań lub domów.

Należące do RWE wiatraki w Polsce mogą wyprodukować nawet 240 MW energii elektrycznej, czyli tyle ile zużywa 250 tys. gospodarstw domowych.
Zobacz więcej

DLA CAŁKIEM SPOREGO MIASTA:

Należące do RWE wiatraki w Polsce mogą wyprodukować nawet 240 MW energii elektrycznej, czyli tyle ile zużywa 250 tys. gospodarstw domowych. Bloomberg

— Nowy Staw to dobre miejsce na elektrownie wiatrowe. Rozbudowa obiektu pod Gdańskiem to drugie, po rozpoczęciu budowy farmy w Opalenicy, przedsięwzięcie wiatrowe realizowane przez nasz koncern w tym roku. Polska jest jednym z najważniejszych rynków, na których planujemy inwestycje w odnawialne źródła energii — podkreśla Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska. RWE ma lądowe parki wiatrowe w Nowym Stawie, Krzęcinie i Tychowie na Pomorzu Zachodnim, a także w Suwałkach, Pieckach i Taciewie na Podlasiu. Ich moc zainstalowana wynosi łącznie 197 MW. Ponadto od początku roku spółka wznosi siedem turbin firmy Nordex o mocy 2,4 MW każda w Opalenicy. Powstający tam park wiatrowy będzie miał całkowitą moc zainstalowaną około 17 MW i co roku dostarczy zieloną energię wystarczającą do zasilenia ponad 21 tys. gospodarstw domowych.

— Inwestycje w Opalenicy i Nowym Stawie oznaczają wzrost mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowych RWE w Polsce do ponad 240 MW — wskazuje Robert Macias.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu