Wieczyste kończy żywot

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność został we wtorek oficjalnie przyjęty przez rząd.

Projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność został we wtorek oficjalnie przyjęty przez rząd. Ustawa, która na wiele miesięcy utknęła w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, wkrótce trafi do Sejmu. Zgodnie z nią, od 1 stycznia 2019 r. zniknie użytkowanie wieczyste gruntów, na których stoją bloki i domy jednorodzinne. Grunty te, należące obecnie do skarbu państwa i samorządów, z mocy ustawy przejdą na własność mieszkańców, którzy przez najbliższe 20 lat będą uiszczać tzw. opłaty roczne, ale już jako formę należności za nabycie prawa własności. Będą mogli też zapłacić całą kwotę jednorazowo w pierwszym roku, uzyskając 60-procentową bonifikatę, jeśli grunt należy do skarbu państwa. W przypadku gruntów, które należą do samorządów, wielkość bonifikaty będzie zależała od decyzji lokalnych włodarzy.

Zobacz więcej

Fot. Andrzej Bogacz-FORUM

Umowy o użytkowanie wieczyste, zawierane na ogół na 99 lat, budzą kontrowersje i są powodem rosnących kolejek w SKO, które nie radzą sobie z rozpatrywaniem odwołań od aktualizacji opłat rocznych. Nie występują w systemach prawnych Europy Zachodniej. Niektórzy prawnicy uważają je za relikt PRL-u, inni są przeciwni likwidacji tej formy własności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wieczyste kończy żywot