Wiedźmin 3 będzie kosztował ponad 100 mln zł

MGA
opublikowano: 10-06-2013, 20:00

Trzecia część wielkiego hitu CD Projekt będzie najdroższą grą w historii polskiej branży komputerowej.

O tym jak polskie gry podbijają Los Angeles przeczytasz w dzisiejszym "PB" >>

Zobacz więcej

Źródło: thewitcher.com

Producenci gier komputerowych już nas przyzwyczaili, że na tworzenie nowych dzieł potrafią wydać więcej niż wynoszą budżet największych polskich filmów. Jednak do ustanowienia rekord Polski w tym zakresie szykuje się CD Projekt. Jak zdradza Adam Kiciński, prezes warszawskiej spółki, koszty produkcji i późniejszego marketingu trzeciej części Wiedźmina przekroczą 100 mln zł.

- Bezpośrednio na produkcję gry planujemy wydać co najmniej 45 mln zł. Oczekujemy także, że budżet marketingowy trzeciej części Wiedźmina będzie w okolicach 25 mln USD – mówi szef CD Projekt.

Łącznie daje to ponad 110 mln zł. Żaden inna gra, która została wyprodukowana i sfinansowana przez polską firmę, nie kosztowała aż tyle.

Adam Kiciński podkreśla, że o ile 40 mln zł, które idzie na produkcję, od razu wpadnie w koszty CD Projekt Red, to 25 mln USD będzie rozliczane inaczej. Założenie jest takie, że najpierw wyłożą je przyszli dystrybutorzy Wiedźmina 3, a następnie odbiorą je od przychodów z każdego sprzedanego egzemplarza. Światowym wydawcą gry jest bowiem CD Projekt.

- Wydatki na marketing poniesione przez naszych dystrybutorów nie będą naszymi kosztami, ale zostaną potrącone z należnych nam przychodów ze sprzedaży gry – tłumaczy Adam Kiciński.

Podkreśla, że Wiedźmin 3 ma być przynieść największe zyski w historii firmy. Prezes nie chce jednak wypowiadać się na temat potencjalnej sprzedaży. Jest jeszcze na to za wcześnie. Tym bardziej, że deweloper nie wybrał jeszcze dystrybutorów. Pierwszych poznamy najwcześniej w trzecim kwartale. Premiera gry jest zaplanowana na 2014 roku i ma ona ukazać się na PC i nowe konsole: Playstation 4 i Xbox One.

O ile, to że w Wiedźmina 3 można będzie można zagrać na PC i PS4 jest wiadomo od kilku miesięcy, to dopiero godzinę temu firma potwierdziła oficjalnie, że gra wyjdzie na nowego Xboxa. Stało się podczas konferencji Microsoftu, podczas której CD Projekt Red miał kilka minut na pokazanie światu swojego nowego dziecka. Po raz zaprezentowano tzw. gameplay z gry, czyli krótki film, pokazujący jak gra będzie wyglądała (zobacz wyżej).

Zgodnie ze strategią CD Projekt Red po premierze Wiedźmina 3 firma może wypuścić na rynek jedną lub dwie mniejsze gry. Ich produkcją ma zająć się studio w Krakowie, które oficjalnie rozpocznie działalność w lipcu. Zespół stanowi 20 osób.

Jak powstawał Wiedźmin 3


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu